Cieńków w Beskidzie Śląskim to malownicza kraina. Nietypowe atrakcje i łatwa trasa spacerowa. A to zaledwie godzinę jazdy z Opola

KL
Wisła i jej malownicza kraina. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wisła i jej malownicza kraina. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Stacja Narciarska Cieńków
Wiślańska Pętla Cieńkowska to wyjątkowa ścieżka łącząca kolej linową Cieńków w Wiśle ze Skocznią Narciarską im. Adama Małysza. W Beskidzie Śląskim to naprawdę oryginalna trasa spacerowa, z pięknymi widokami i nietypowymi atrakcjami. Zdecydowanie warto wybrać się do Wisły, aby się o tym przekonać.

Spis treści

Wisła i jej malownicza kraina

Cieńków to długi na ok. 8 km grzbiet górski w Paśmie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Rozdziela doliny: Malinki na północy oraz Białej Wisełki, a niżej Wisły na południu. Opada on kilkoma wyraźnymi progami, których spiętrzenia noszą nazwy: Cienków Wyżni (957 m n.p.m.), Cienków Postrzedni (867 m n.p.m.) i Cienków Niżni (720 m n.p.m.). Całość robi duże wrażenie, zwłaszcza że grzbiet w części pokryty jest polanami.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Pasmo Cieńków już samo w sobie jest interesujące, ale również warto się tam wybrać, aby podziwiać wspaniałą panoramę Beskidu Śląskiego. Idealnie natomiast będzie połączyć piękne widoki z dłuższą wędrówką.

Pętla Cieńkowska, szlak spacerowy

Pętla Cieńkowska to wyjątkowa ścieżka spacerowa łącząca kolej linową Cieńków w Wiśle ze Skocznią Narciarską im. Adama Małysza. Jej zaletą jest stosunkowy mały stopień trudności.

Bilet na Pętlę Cieńkowską

  • Bilet normalny - 16 zł
  • Bilet ulgowy - 12 zł

W miesiącach lipiec-sierpnień Petla Cieńkowska czynna codziennie w godzinach 10:00-18:00.

Pętla Cińkowska – opis szlaku

Znakomitym miejscem startu będzie bezpłatny parking pod skoczną narciarską im. Adama Małysza. Następny krok to wjazd kolejką linową na Cieńków Niżni. Stamtąd, po wyjściu z peronu górnego należy kierować się w prawo na ścieżkę prowadzącą grzbietem Cieńkowa w kierunku skoczni. Po przejściu ok. 1,3 km po prawej stronie pojawi się widok na wieżę startową skoczni – na podstawie biletu zakupionego wcześniej w kasie kolei linowej można wejść na teren skoczni. W wieży startowej znajduje się kawiarenka i punkt widokowy. Rozciąga się z tego miejsca imponujący widok na rozbieg i zeskok.

Można też zjechać koleją linową i zwiedzać dolną część skoczni im. A. Małysza. Z parkingu przy skoczni, idąc w prawo wchodzimy na ścieżkę pieszo-rowerową, prowadzącą brzegiem potoku Malinka, która jest jednocześnie ścieżką edukacyjno-dydaktyczną. Po ok. 1 km pojawi się parkingu przy dolnej stacji kolei linowej Cieńków, skąd rozpoczęła się wędrówka.

Szlak spacerowy można pokonać także w drugą stronę. Rozpoczynając i kończąc wędrówkę pod Skocznią im. Adama Małysza.

Dlaczego warto wybrać się na szczyt Cieńkowa?

Na szczycie Cieńkowa podziwiać można piękny widok na dwie doliny – Malinki i Czarnego. Mało tego, to właśnie tam stoi magiczne drzewo, czyli dzika czereśnia, która nieco ponad 100 lat temu wyrosła na grzbiecie Cieńkowa w Beskidzie Śląskim. Dziś jest to bardzo popularne miejsce, które zachwyca krajobrazem i niezwykłą atmosferą.

Jak dotrzeć pod magiczne drzewo na Cieńkowie?

Do wyboru są aż trzy trasy. Żadna z nich nie zajmie nam więcej niż 40 minut. Trzeba trochę podejść, ale nie powinna to być wymagająca podróż.

Najbardziej górski jest żółty szlak startujący przy Małej Zaporze w Wiśle, obok dawnego Domu Turysty, a obecnie SPA. W okolicy znajduje się parking, gdzie można pozostawić samochód. Trasa na szczyt wynosi ok. 2,5 km.

Drugą możliwością jest niebieska trasa spacerowa z Wisły Czarne, gdzie także na końcu drogi, u wlotu Doliny Białej Wisełki, znajduje się obszerny parking. Ten wariant jest najkrótszy – ma długość 1,5 km. Podejście na tej trasie przebiega drogą asfaltową między domami, końcówkę pokonać trzeba szutrem.

Trzecia opcja to spacer niebieską trasą z Wisły Malinka, a dokładnie spod dolnej stacji wyciągu Cieńków. Znajdziemy tam parking. 2-kilometrowa trasa na szczyt zajmie ok. 20 minut. Ten wariant w całości przebiega drogą jezdną.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska