Ciepielowice powalczą o nagrodę dla najlepszej wiejskiej inicjatywy w kraju

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
umwo
W Ciepielowicach w gminie Dąbrowa wiejski nieużytek zmienili w atrakcyjne centrum rekreacyjno-sportowe. Ten projekt wygrał wojewódzki konkurs "Fundusz sołecki - najlepsza inicjatywa".

Projekt nie powstałby, gdyby nie ciężka praca mieszkańców wsi skupionych wokół organizacji sołeckich ze Stowarzyszeniem Nasze Ciepielowice na czele. Jego realizacja trwała 8 lat.

W tym czasie zrekultywowano ziemię i utworzono nawierzchnię trawiastą, zbudowano wiatę biesiadną i zadaszoną scenę, kupiono stoły z ławkami. Powstało też boiska do piłki nożnej, badmintona i siatkówki, zbudowano siłownią plenerową. Na miejsce doprowadzono prąd i wodę.

Z odpadów zielonych i ziemi pozostałej po rekultywacji nieużytku usypano górkę dla saneczkarzy. Zbudowano plenerową szachownicę, która służy również jako plac taneczny, kupiono figury szachowe i własnoręczne wykonano drewniane pionki do warcabów. I tak w miejsce niczego powstało nowoczesne, atrakcyjne i kompleksowe centrum rekreacyjno-sportowe wsi.

Ciepielowice (gm. Dąbrowa) dostały nagrodę w wysokości 7 tys. zł i teraz będą reprezentować Opolszczyznę w ogólnopolskim etapie konkursu.

Ideą konkursu "Fundusz sołecki najlepsza inicjatywa", organizowanego od 6 lat przez Samorząd Województwa Opolskiego wspólnie z Krajowym Stowarzyszeniem Sołtysów jest aktywizacja społeczności wiejskiej do podejmowanie inicjatyw integrujących mieszkańców i poprawiających warunki życia na wsi.

Adresatami konkursu są sołectwa, które zrealizowały projekty sfinansowane ze środków wyodrębnionych w ramach funduszu sołeckiego lub w których fundusz sołecki stanowił wkład własny. Łączny udział środków z funduszu sołeckiego oraz środków stanowiących wkład własny sołectwa, w całkowitych kosztach związanych z realizacją danego przedsięwzięcia nie może być mniejszy niż 40%.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 14 sołectw.

II miejsce zajęła Górka Prudnicka w gminie Biała za projekt remontu budynku gminnego wraz z zagospodarowaniem, a III miejsce – Piotrówka w gminie Jemielnica za projekt pt. Izba pamięci wsi Piotrówka"

Wyróżnienia przyznano sołectwom: Nowy Dwór Prudnicki gm. Krapkowice, Gana gm. Praszka, Trzeboszowice gm. Paczków, Skoroszyce gm. Skoroszyce, Fałkowice gm. Pokój

W ciągu ostatnich 5 lat opolskie sołectwa ze swoimi projektami zdobyły na etapie krajowym: I miejsce "Chatka pod brzozami” –Wojciechów (gm. Olesno), II miejsce Górki (gm. Prószków) za projekt „Świetlica wiejska w Górkach godna XXI wieku- remont pomieszczeń świetlicowych” i dwa razy III miejsce: „Plac rekreacyjno-sportowy w Prądach miejscem integracji zabawy” – Prądy (gm. Dąbrowa) oraz „Stodoła – nowoczesność z nutą tradycji” – Brożec (gm. Walce).

Warto podkreślić, że w tych wsiach były to przemyślane, kompleksowe, długofalowe projekty, a wkład własny, praca mieszkańców i pozyskane środki z innych źródeł przewyższały kwoty, jakie sołectwa otrzymały w ramach funduszu sołeckiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska