Cierpi na nią Anastacia

Redakcja
Choroba nie przeszkadza piosenkarce w karierze.
Choroba nie przeszkadza piosenkarce w karierze.
Atakuje jelito cienkie, wywołując w nim stan zapalny, który może trwać nawet wiele lat.

Objawy:
- bóle brzucha - często w jego prawej dolnej części
- stany gorączkowe niewiadomego pochodzenia
- biegunki.
Najczęstsze powikłania:
- blokada jelita i niedrożność przewodu pokarmowego
- powstawanie przetok w tkankach i narządach
- niedobory pokarmowe - zwłaszcza białek i witamin - szczególnie B12, co może być przyczyną niedokrwistości
- u dzieci: zaburzenia wzrostu i całego rozwoju.

Została ona opisana w 1884 r. przez amerykańskiego lekarza Burrilla Crohna, od którego nazwiska wzięła się jej właściwa nazwa. Natomiast nazwisko polskiego patologa Antoniego Leśniowskiego dodawane jest dlatego, że - nie wiedząc nic o dokonaniach swojego poprzednika - przedstawił on własny opis tej choroby, który był zbieżny z poprzednim odkryciem, a miało to miejsce 10 lat później.

- Stan zapalny jelita cienkiego, charakterystyczny dla tej choroby, dotyczy jego poszczególnych odcinków, co doprowadza do pogrubienia jego ściany, przewężenia światła, a w efekcie do niedrożności tego jelita - wyjaśnia dr Danuta Henzler, specjalista chorób wewnętrznych i gastroenterolog, ordynator oddziału B Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. - Ponadto stan zapalny może objąć cały przewód pokarmowy, zacząć się na języku, a skończyć na odbycie. Może na przykład "zająć" wyrostek robaczkowy. Dochodzi wtedy do operacji, wyrostek zostaje wycięty, a potem okazuje się, że był on zmieniony z powodu choroby Crohna. I leczenie trzeba nadal kontynuować...
Do cierpienia na to schorzenie przyznała się znana piosenkarka Anastacia, choć jej wygląd za bardzo na to nie wskazuje (jest to choroba ogromnie wyczerpująca organizm). Ma ona jednak, jak się okazuje, okresy zaostrzeń i remisji, co pozwala pacjentom nieco odetchnąć.

Chorobę Leśniowskiego-Crohna uważa się za tajemniczą, gdyż do końca nie wiadomo, co ją wywołuje.
- Istnieje teoria, że dochodzi do niej z powodu zaburzeń układu immunologicznego, w wyniku którego powstają przeciwciała, skierowane przeciwko komórkom własnym jelita cienkiego - mówi dr Danuta Henzler. - A tym czynnikiem zaburzającym są bakterie. Nie zostało to jednak ostatecznie udowodnione. Wspomina się też o predyspozycjach genetycznych.
Jeszcze do niedawna choroba Leśniowskiego-Crohna występowała bardzo rzadko. - Ale ostatnio to się zmienia - dodaje pani ordynator. - W ubiegłym roku mieliśmy dużo pacjentów z takim rozpoznaniem.
Aby postawić diagnozę, wykonuje się badania obrazowe: rentgen przewodu pokarmowego, kolonoskopię oraz badanie krwi i kału. Natomiast leczy się tę chorobę farmakologicznie oraz - bardzo często - operacyjnie, co w przypadku zwężeń daje jedyny skuteczny efekt.

Najnowocześniejszą metodą diagnostyczną pozwalającą najlepiej ocenić stan jelita cienkiego jest kapsułka endoskopowa, która dla pacjenta jest najmniej uciążliwa i przykra, gdyż wystarczy ją tylko połknąć i wszystko widać jak na dłoni. Ale, niestety, takie badanie jest odpłatne i wykonują je na razie tylko 4 ośrodki w kraju. Najbliższy - we Wrocławiu, gdzie takie badanie kosztuje 6 tys. zł. Ostatnio dr Henzler wysłała tam jednego z pacjentów, za zbadanie którego częściowo zapłacił jego zakład pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska