"Cisek to miejsce bardzo dobre do życia i zamieszkania" - rozmowa z wójtem Rajmundem Frischko

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
Rajmund Frischko, wójt gminy Cisek.
Rajmund Frischko, wójt gminy Cisek. Radio Opole
O życiu nad brzegiem Odry rozmawiamy z wójtem gminy Cisek, Rajmundem Frischko.

Panie wójcie, proszę powiedzieć, jak żyje się mieszkańcom w gminie Cisek?

Jako wójt Gminy, ale przede wszystkim jej mieszkaniec, mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że Gmina Cisek to miejsce bardzo dobre do życia i zamieszkania. Jako samorząd każdego dnia dokładamy wszelkich starań, aby sprostać wszystkim oczekiwaniom jakie mają wobec nas obecni lub potencjalni nowi mieszkańcy.

Podstawową funkcją gminy jest rolnictwo, a jego rozwojowi sprzyjają bardzo dobre warunki środowiska przyrodniczego. Dzięki temu okolica nie jest skażona ciężkim przemysłem, a natura i niesamowite widoki sprawiają, że nasze okolice są coraz częściej odwiedzane przez turystów spragnionych spokoju i odpoczynku.

Zapewne obejmując urząd, miał Pan jakieś wizje funkcjonowania gminy. Co z tego udało się zrealizować?

Wiele z wizji udało się już zrealizować, ale pociągają one za sobą kolejne pomysły i plany. Nie można ukrywać, że ostatnich kilka lat było trudnym okresem dla wszystkich. Pandemia i wojna w Ukrainie, to trudna rzeczywistość, która zaskoczyła nas wszystkich stawiając nas przed bardzo ciężkimi decyzjami, które wielokrotnie spowolniły realizację naszych zamierzeń. Niemniej jednak jestem bardzo dumny tego, że wiele naszych działań zakończyło się sukcesem. W ostatnich latach Gmina położyła mocny nacisk na realizację projektów z udziałem środków Unijnych w sferze tzw. działań miękkich. Tym sposobem udało się pozyskać blisko milion złotych na doposażenie naszych placówek oświatowych, na organizację innowacyjnych i bardzo rozwijających zajęć pozalekcyjnych, które w połączeniu z szeregiem wyjazdów edukacyjnych pozwoliły dać naszym dzieciom i młodzieży lepszy start w dorosłość.

Położenie gminy pomaga czy nie jej rozwojowi?

Położenie Gminy przez wiele lat było jej wielkim problemem. Bezpośrednie sąsiedztwo Odry, na co dzień zapewniające niesamowite widoki i możliwości rozwoju turystyki, co jakiś czas spędzało mieszkańcom sen z powiek. Gmina była jedną z najbardziej poszkodowanych lokalizacji na mapie Polski w powodziach w roku 1997 i 2010.

Tym samym ogromnym priorytetem nie tylko dla Gminy, ale również dla osób na wyższych szczeblach władzy, było zabezpieczenie przeciwpowodziowe naszych wiosek. Ogromną ulgą dla mnie, jako włodarza tej Gminy, ale przede wszystkim dla wszystkich mieszkańców była budowa wałów. Dzięki ich ukończeniu po raz pierwszy w historii, Gmina Cisek została oficjalnie wykreślona z listy terenów zalewowych. Daje to ogromne poczucie bezpieczeństwa, ale również możliwość rozwoju firm, które do tej pory bały się ryzyka związanego z potencjalnymi powodziami.

Gmina Cisek to miejsce zlokalizowane w niedalekiej odległości od kilku dużych miast, takich jak Kędzierzyn-Koźle, Racibórz, czy Gliwice. Daje to wielkie możliwości naszym mieszkańcom w zakresie znalezienia pracy.

Co jest „towarem eksportowym”, z czego gmina może być najbardziej znana?

Takich „towarów eksportowych” nasza Gmina ma z pewnością wiele, choć może niekoniecznie słowo towar jest tutaj trafione, gdyż największą siłą i powodem do dumy są nasi Mieszkańcy i ich działalność, która w niektórych przypadkach jest znana na całym świecie.

Z pewnością bardzo rozwinięta jest u nas oferta turystyczno-rekreacyjna. Po pierwsze – ścieżka rowerowa, która jest jedną z najdłuższych, o ile nie najdłuższą ścieżką na Opolszczyźnie. Biegnąca przez Gminę Polska Cerekiew, Reńska Wieś i właśnie Gminę Cisek ścieżka „Szlakiem Kolejowym” przyciąga ludzi z całego regionu, spragnionych aktywnego spędzania czasu. Ze ścieżką związany jest cykl rajdów rowerowych organizowanych przez sołectwo Sukowice i Stowarzyszenie Euro-Country, którzy już drugi rok z rzędu zapraszają wszystkich chętnych do poznania okolic naszego powiatu ramach gry terenowej „Śladami Utopca”, najbliższy rajd już 21 sierpnia. Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów.

Kolejne atrakcje, to te związane z tzw. „Wioskami tematycznymi”. I tutaj możemy przenieść się w czasy średniowiecza, gdzie w Cisku założonym przed wieloma laty przez zakon Joannitów, pielęgnowane są tradycje i historia tamtych czasów. Nieznaszyn zaprasza nas do swojej wioski, gdzie możemy przekonać się co się dzieje „między niebem a ziemią”. Mieszkańcy proponują odwiedzającym zajęcia z astronomii na Stacji Bolidowej, zajęcia u kowala czy odwiedziny w stadninie koni. No i oczywiście historia znana już na cały świat, o której pisał na swoich łamach nawet The New York Times, czyli kobieca drużyna pożarnicza z Miejsca Odrzańskiego. Nasze dzielne dziewczyny, z miejscowości w której przez 10 lat nie narodził się żaden chłopiec, radzą sobie świetnie w swoim damskim gronie, deklasując całą konkurencję na wszystkich zawodach.

Jakie inwestycje są prowadzone w gminie Cisek lub zakończyły się w ostatnich latach?

Kolejne lata w Gminie Cisek będą mocno nakierowane na inwestycje. W trakcie realizacji jest inwestycja związana z przebudową i remontem budynku dawnego dworca PKP w Sukowicach. Mamy nadzieję, ze w najbliższym czasie budynek stanie się ozdobą okolicy. Trwają już prace projektowe związane z budową sieci dróg na osiedlu mieszkaniowym w Kobylicach. Jesteśmy w trakcie procedury przetargowej dla inwestycji związanej z gruntowną modernizacją Stacji Uzdatniania Wody, która zaopatruje w wodę większość Gminy. W kolejce czekają zaś kolejne inwestycje związane z budową kolejnych odcinków kanalizacji sanitarnej i przepompowni ścieków. Łączna kwota, jaką Gmina planuje przeznaczyć na wszystkie te inwestycje to blisko 10 mln złotych.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska