Cmentarz przy ul. Wrocławskiej w Opolu. Zmarli zasługują na pamiętanie

red
Kaplica grobowa rodziny Bayerów. Byli do 1945 roku znanymi opolskimi cukiernikami.
Kaplica grobowa rodziny Bayerów. Byli do 1945 roku znanymi opolskimi cukiernikami. Fot. Archiwum
Parę miesięcy temu TSKN rozpoczął starania o wpisanie cmentarza przy ul. Wrocławskiej w Opolu do wojewódzkiego rejestru zabytków. Przed kilkoma dniami mniejszość otrzymała informację o wszczęciu postępowania administracyjnego w tej sprawie.

- Kiedy dowiedzieliśmy się, że cmentarz znajdujący się przy ul. Wrocławskiej w Opolu nie jest wpisany do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków, byliśmy zszokowani – przyznaje Joanna Hassa, rzeczniczka prasowa TSKN. - Złożyliśmy wniosek do urzędu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zajęła się tym pani Beata Kubica, która m.in. zaangażowała się także przed kilku laty w powstanie portalu i książki o cmentarzu. W ostatnim tygodniu kwietnia otrzymaliśmy informację o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wpisania cmentarza do rejestru zabytków. W najbliższym czasie planowane są oględziny.

Joanna Hassa podkreśla, że członkowie MN wiele razy upominali się o większą dbałość o zabytkowy cmentarz. - Mam nadzieję, iż wpisanie go do rejestru ułatwi także władzom miasta podjęcie konkretnych działań w tej sprawie - mówi.

Przypomnijmy, mniejszość niemiecka już na początku XXI wieku – w latach 2001-2002 zabiegała o utworzenie lapidarium, w którym znalazłyby godne miejsce niemieckie nagrobki. Odnowiono wówczas siedem odcinków zabytkowego muru cmentarnego wraz z rzeźbami, uporządkowano teren, zabytkowe nagrobki wyjęto z ziemi, oczyszczono i postawiono na postumentach.

Wspomniany wyżej portal i książka „Życie i śmierć w Opolu. Stary cmentarz miejski 1813-1963” powstały w ramach projektu „Ocalmy od zapomnienia cmentarz przy ul. Wrocławskiej” zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego 2016 przez MN.

Portal cmentarzopole.pl jest dwujęzyczny. Przedstawia historię cmentarza i znajdującej się na nim kaplicy od roku 1813 po czasy najnowsze. Można na nim zobaczyć obszerną galerię zdjęć, zarówno aktualnych, jak i archiwalnych. Dostępna jest także lista 1470 pochowanych na cmentarzu osób.

Na cmentarzu spoczywa wielu znanych opolskich Niemców. Wśród nich rzeźbiarz i kamieniarz Alois Abzug, rodzina Bayer - słynni opolscy cukiernicy, proboszcz kolegiaty św. Krzyża, ks. Kacper Wrzodek, pisarka Elisabeth Grabowski i wielu innych.
- W polskiej historiografii często czytamy, że narody tracąc pamięć, tracą życie, zaś ojczyzna to ziemia i groby – mówi sekretarz TSKN Zuzanna Donath-Kasiura. - Tak, cmentarz jest miejscem bardzo ważnym. Nagrobki przypominają tych, którzy tworzyli wielkość Opola. Chcemy i powinniśmy o nich pamiętać. Troska o pamięć to jest wartość fundamentalna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska