Zgodnie z jego decyzją zakres ochrony obejmuje układ kompozycyjny cmentarza w kształcie prostokąta, zespół zieleni, kaplicę grobową rodziny Beyer z 1872 roku w stylu neogotyckim oraz ogrodzenie cmentarza.
W uzasadnieniu decyzji wojewódzki konserwator przypomina, że cmentarz został założony w 1813 roku i miał charakter wielowyznaniowy. Obecnie znajduje się tu blisko 2 tysiące obiektów nagrobnych. Dominują nagrobki z lat 50. i 60. XX wieku.
- Mniejszość niemiecka od lat organizuje wydarzenia, różnego rodzaju projekty i publikacje, które miały na celu nie tylko opowiadać historię cmentarza, ale również zwrócić uwagę społeczeństwa na potrzebę ochrony tego ważnego obiektu historycznego – mówi Joanna Hassa, rzecznik TSKN. W 2019 roku koło DFK Opole-Centrum postanowiło rozpocząć m.in. kwestę na rzecz remontu kaplicy grobowej rodziny Beyer. W kwietniu 2019 TSKN wystąpił z wnioskiem o wpisanie cmentarza do rejestru zabytków województwa opolskiego. Cieszy nas, że taki wpis nastąpił.
- Ta decyzja – mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik Urzędu Miasta Opola – oznacza, że w większym stopniu za cmentarz odpowiedzialność ponosi konserwator zabytków. Niestety, nie ma on środków na konserwację, co może – wbrew oczekiwaniom – oddalić perspektywę remontu.
Więcej o cmentarzu przy Wrocławskiej w środę (3 czerwca) w dodatku „Heimat”.