Co dalej z wojewódzką poradnią stomatologiczną w opolskim USK?

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Jan Hubrich/Polskapress Grupa
W pomieszczeniach poradni mają się uczyć studenci. Personel poradni obawia sie, że ich specjalistyczna placówka zostanie zlikwidowana.

Do końca września poradnia stomatologiczna Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (dawniej WCM) ma opuścić dotychczasowe pomieszczenia. Od nowego roku akademickiego zostaną one przeznaczone na sale do nauki anatomii dla studentów kierunku lekarskiego.

Wybór miejsca nie był przypadkowy - w tym samym budynku mieści się zakład medycyny sądowej. Taką decyzję podjęły wspólnie władze Uniwersytetu Opolskiego, który niedawno przejął Uniwersytecki Szpital Kliniczny oraz kierownictwo lecznicy.

- W związku z tą decyzją rodzi się obawa, że placówka o 46-letniej tradycji będzie zlikwidowana, lekarze specjaliści i personel pomocniczy zostaną bez pracy, a pacjentów pozbawi się opieki - uważa dr Wiesław Latała, kierownik poradni stomatologicznej USK.

Przychodnia - która jeszcze na początku roku miała status wojewódzkiej - prowadzi poradnie protetyki stomatologicznej, ortodoncji oraz dwie poradnie stomatologii dziecięcej. Zaniepokojenie jej losem już wyraziły „Mamy z Opola”, bo to wyjątkowe miejsce, gdzie w ramach NFZ leczone są dzieci. Przychodnia udziela rocznie ponad 10 tysięcy porad, co daje jej 7. miejsce na 20 jednostek w szpitalu.

Zatrudnia wyłącznie lekarzy specjalistów, którzy nie tylko leczą, ale też prowadzą szkolenia dla lekarzy. W przypadku jej likwidacji dentyści z Opolszczyzny nie mogliby tu odbywać staży specjalizacyjnych. Straciliby też możliwość uzyskania specjalizacji z zakresu pedodoncji, czyli stomatologii dziecięcej.

- Paradoksem jest to, że uniwersytet, uruchamiając studia medyczne, likwiduje jedyną w województwie jednostkę szkolącą lekarzy stomatologów - uważa dr Latała.

Zaniepokojenie losem placówki podziela Okręgowa Rada Lekarska, która zaapelowała do władz Uniwersytetu Opolskiego i dyrekcji USK o znalezienie rozwiązania, które zapewni lekarzom specjalistom pracę oraz pozwoli utrzymać ośrodek akredytowany do prowadzenia specjalizacji, bez którego możliwości podyplomowego doskonalenia zawodowego dentystów z Opolszczyzny zostaną drastycznie ograniczone.

Szpital zapewnia jednak, że poradni nie chce likwidować.

- Nie mamy takiego zamiaru - deklaruje Małgorzata Lis-Skupińska, rzeczniczka USK. - Szukamy nowego miejsca dla poradni i zrobimy wszystko, żeby mogła ona dalej służyć pomocą mieszkańcom Opolszczyzny.

Ostateczna decyzja ma zapaść 30 września.

Opolskie info 8.09.2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska