Co Instytut Śląski w Opolu planuje na stulecie III powstania śląskiego?

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Archiwum
Opolska placówka zapowiada okolicznościowe publikacje książkowe, koncerty, wystawy i… honorową odznakę kolarską.

- Zamierzamy m.in. wydać „Gazetę Plebiscytową” – mówi dr Krzysztof Kleszcz, zastępca dyrektora Instytutu Śląskiego. - Mam nadzieję, że uda się to zrobić w marcu. Będzie to kompilacja artykułów z gazet sprzed stu lat, z czasu okołoplebiscytowego. Chodzi o to, by pokazać, jaka była wtedy na tych ziemiach atmosfera. W maju lub w czerwcu do rąk Opolan trafi także „Gazeta Powstańcza”. Jej wydanie planujemy połączyć z happeningiem. Chłopcy w kaszkietach będą ją rozdawać przed dworcem w Opolu, namawiając do czytania, jak gazeciarze przed stu laty.

Inną inicjatywą IS będzie złożona z 25 plansz wystawa - wraz z katalogiem - „Ślązacy dla Niepodległej. Ten dwudziesty pierwszy roczek”. Tytuł „Ślązacy dla Niepodległej” łączy tę wystawę z ekspozycjami z roku 2020 i 2019. Druga część tytułu pochodzi - jak poprzednio - ze śląskiej piosenki.

Dr Krzysztof Kleszcz - ponieważ jest rowerzystą - zamierza opracować regulamin trzystopniowej odznaki kolarskiej „Szlakiem powstań śląskich”.

- Zaś na Górze św. Anny chcemy zrobić w maju inscenizację „Obóz powstańczy” - dodaje. - Jesteśmy już po rozmowach z rekonstruktorami. Podobnie jak rok i dwa lata temu przygotujemy - w partnerstwie z Archiwum Państwowym i z Muzeum Śląska Opolskiego, CMJW i IPN-em - lekcje muzealne o powstaniach śląskich. Jeśli będzie to konieczne, także on line.

W programie obchodów stulecia nie zabraknie także koncertu.

- Jestem w trakcie rozmów z zespołem „Śląsk” – podkreśla dr Kleszcz. - Mam nadzieję, że uda się go sprowadzić do opolskiego amfiteatru albo na rocznicę rozpoczęcia III powstania śląskiego, albo na rocznicę zakończenia w ostatni weekend czerwca. 2 i 3 maja planujemy - we współpracy z ZHR-em - plenerową imprezę na Górze św. Anny. Jeśli tylko pandemia pozwoli.

Z okazji rocznicy zostaną też wydane nowe książki. W przygotowaniu jest tom profesora Michała Lisa „Śląsk Opolski w drodze do Polski”, a także druga część źródłowych materiałów w opracowaniu profesorów Aleksandry Trzcielińskiej Polus i Michała Lisa („Niemcy i Polacy o Śląsku”) oraz książka prof. Piotra Pałysa o opolskich pułkach w szeregach wojsk powstańczych w 1921 roku. Ks. prof. Andrzej Hanich zapowiada poszerzoną wersję „Słownika nazw miejscowości w diecezji opolskiej w XIX i XX w.”.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska