Co należy się pracownikowi za pracę w niedzielę?

Redakcja
Roman Zemanek, ekspert z Państowej Inspekcji Pracy w Opolu. (fot. archiwum)
Roman Zemanek, ekspert z Państowej Inspekcji Pracy w Opolu. (fot. archiwum)
Za pracę w niedzielę dzień wolny lub dodatek - tłumaczy Roman Zemanek, ekspert Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu

- Za pracę w niedzielę pracownikowi przysługuje normalne wynagrodzenie oraz inny dzień wolny od pracy w zamian. Taki dzień powinien być wydany na 6 dni przed planowaną pracą w niedzielę lub do 6 dni po jej przepracowaniu.

Zobacz: Prowadzisz firmę? Musisz przejść szkolenie z BHP

Dopiero w razie niewydania innego dnia wolnego w zamian (a jest to obowiązek pracodawcy), pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 100 procent na zasadach określonych w przepisie art. 151(1) § 1 pkt lit b Kodeksu pracy.

Przypomnieć należy, że praca w niedzielę i święta jest dopuszczalna tylko w razie zaistnienia przesłanek wskazanych w art.art. 151(9a) i 151 (10) Kp., a co najmniej co czwarta niedziela winna być wolna od pracy (art. 151(12) Kp.

Mieszkanka Kędzierzyna- Koźla:- Pracuję w przyzakładowym laboratorium chemicznym. Czy to jest praca w warunkach szkodliwych? Pytam, bo chciałabym przejść na wcześniejszą emeryturę.

- W tej sytuacji mają zastosowanie przepisy ustawy o emeryturach pomostowych. Zgodnie z jej postanowieniami, to pracodawca w trybie i na warunkach tego przepisu powinien dokonać oceny, czy zajmowane przez Panią stanowisko można zaliczyć jako pracę świadczoną w warunkach szkodliwych lub w warunkach szczególnych.

Jeżeli to potwierdzi, to wówczas stanowisko przez Panią zajmowane winno być wprowadzone do wewnątrzzakładowego wykazu.

Jarek z Opola: - W jakim czasie od chwili przyjazdu z delegacji pracodawca powinien wypłacić dietę?

Zobacz: Umowa o pracę podlega kodeksowi pracy. Warunki muszą być zgodne z przepisami

- Przepisy rozporządzeń o podróżach służbowych (zarówno w kraju, jak i za granicą) wskazują, że pracodawca winien rozliczyć delegację do 14 dni od daty zakończenia podróży. Jeżeli pracownik nie ma pieniędzy na wstępne pokrycie kosztów wyjazdu służbowego, to ma prawo zażądać od pracodawcy zaliczki na pokrycie przewidywanych kosztów podróży. Zaliczkę trzeba potem rozliczyć.

W roku bieżącym dieta za dobę podróży w kraju wynosi 23 zł, a poza granicami wg tabeli stanowiącej załącznik do odpowiedniego rozporządzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska