Co nas czeka w roku szkolnym 2013/14?

Archiwum
Rozpoczęcie roku szkolnego w 2012 roku.
Rozpoczęcie roku szkolnego w 2012 roku. Archiwum
108 tysięcy opolskich uczniów rozpoczyna dziś naukę. Z 298 dni, które dzielą ich od wakacji, tylko 177 spędzą w szkole.

Jeśli w ten sposób spojrzeć na szkolny kalendarz, to "czystej żywej" nauki zostało pół roku, a nawet ciut mniej. Da się wytrzymać. To pocieszające, zwłaszcza dla najmłodszych uczniów, którzy dziś mają szkolny debiut. Jest ich na Opolszczyźnie 8,2 tysiąca, w tym 894 sześciolatków.

Najdłuższy dla uczniów będzie październik - 23 szkolne dni. Pozostałe miesiące skracają różne święta, długie weekendy i ferie. Na przykład z grudnia do nauki zostaje zaledwie 15 dni. Wtedy też nastąpi pierwsza przerwa świąteczna, która potrwa od 23 do 31 grudnia.

Jeszcze sympatyczniej zapowiada się luty. Nie dość, że z natury jest krótki, to w tym roku szkolnym do zaledwie 10 dni lekcyjnych zminimalizują go ferie zimowe. Opolszczyzna jest w ostatniej turze województw i ferie u nas potrwają od 17 lutego do 2 marca. A w marcu, jak wiadomo przychodzi wiosna i czas generalnie przyjemniej płynie.

Primaaprilisowym poczuciem humoru wykazała się Centralna Komisja Egzaminacyjna, która na 1 kwietnia zaplanowała sprawdzian dla szóstoklasistów. Ośmiu tysiącom opolskich 12-latków pewnie jednak nie będzie do śmiechu, bo to ich pierwszy w życiu poważny egzamin. O stresie na pewno jednak zdążą zapomnieć do wiosennej przerwy świątecznej, która potrwa od 17 do 22 kwietnia.

W nieco innym nastroju będzie jednak świętować Wielkanoc 9 tysięcy uczniów ostatnich klas gimnazjów, którzy zaraz po świętach rozpoczną trzydniowy egzamin gimnazjalny. 23 kwietnia czeka ich część humanistyczna, 14 - matematyczno-przyrodnicza, a 25 kwietnia - językowa.

Rewolucyjna zmiana czeka uczniów II klas ogólniaków. Zgodnie ze zmianami programowymi i organizacyjnymi, które obowiązują od września ub. roku, uczeń LO wybiera od 2 do 4 przedmiotów w zakresie rozszerzonym.

Co najmniej jednym z tych przedmiotów powinna być: historia, geografia, biologia, chemia lub fizyka. Uczniowie, którzy nie wybiorą rozszerzonej historii, będą się uczyć przedmiotu historia i społeczeństwo. Natomiast licealiści, którzy nie zdecydują się na rozszerzenie z geografii, biologii, chemii lub fizyki, będą się uczyć nowego przedmiotu - przyrody.

25 kwietnia 2014 zakończą się zajęcia w najstarszych klasach ogólniaków i techników. 10 tysięcy opolskich 19-latków zacznie ostatnie intensywne przygotowania do matury.

Egzaminy maturalne rozpoczną się 5 maja i potrwają do końca miesiąca. Tradycyjnie maturalny maraton rozpocznie egzamin pisemny z języka polskiego. Dzień później maturzyści zmierzą się z matematyką. Egzaminy pisemne potrwają do 23 maja.

Potem wszystkich czeka jeszcze tylko miesiąc wyczekiwania na upragnione zakończenie roku szkolnego, co nastąpi 27 czerwca. Wtedy też maturzyści poznają rezultaty swoich majowych trudów. Nieco wcześniej, 18 czerwca, będą znane wyniki sprawdzianu i egzaminu gimnazjalnego.

Wakacjami uczniowie będą się cieszyć przez długie 2 miesiące, od 28 czerwca do 31 sierpnia 2014.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska