Co Niemcy w Polsce piszą o sobie

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
- W różnych okresach jako Niemcy byliśmy konfrontowani z różnymi problemami i to znalazło odbicie w tej książce - mówi Monika Wittek.
- W różnych okresach jako Niemcy byliśmy konfrontowani z różnymi problemami i to znalazło odbicie w tej książce - mówi Monika Wittek.
Publikacja. "Być Niemcem w Polsce" - to tytuł książki wydanej przez Związek Niemieckich Stowarzyszeń (VdG). Tego, kto weźmie ją do ręki czeka pouczająca, a często wzruszająca lektura.

Dwujęzyczny tom prezentowany obecnie przez VdG został wydany pod koniec ubiegłego roku w ramach serii Mała Biblioteka VdG. "Być Niemcem w Polsce. Ludzkie losy w wykładach i we wspomnieniach" jest publikacją dwujęzyczną.

Składają się na nią referaty wygłoszone na konferencji popularnonaukowej "Niemcy w Polsce. 20 lat po traktatach polsko-niemieckich. Stan i per-spektywy", która odbyła się na Górze św. Anny w czerwcu 2011 r. w ramach obchodów 20-lecia VdG. Uzupełniają je referaty (Dawida Smolorza i Alfreda Czesli) przedstawione podczas jubileuszowych koncertów w Gliwicach i w Gdyni. Część trzecią stanowią prace przysłane na konkurs: Być Niemcem w Polsce.

Wydaje się, że jest to książka, która ma szansę stać się lekturą obowiązkową nie tylko członków mniejszości, ale i wielu innych mieszkańców regionu. Dostarcza ona wiedzy o losach Niemców: m.in. Bernadetta Nitschke wyjaśnia fenomen masowych wyjazdów z Polski do RFN. Prof. Romuald Jończy przybliża kwestię niemieckiej tożsamości mieszkańców Śląska i omawia rolę tej ludności w rozwoju regionu.

Drugą ważną zaletą książki są emocjonalne świadectwa Niemców pochodzących z różnych pokoleń na temat swego funkcjonowania w Polsce i w małej ojczyźnie. Trudno bez wruszenia czytać wspomnienia Bernharda Kussa o jego dziecięcym exodusie na Zachód w poszukiwaniu rodziny i niełatwym życiu, zwłaszcza szkolnym, niemieckiego dziecka po powrocie do Heimatu. Sylwia Michala - przedstawicielka młodej generacji Niemców z entuzjazmem pisze o radości z bycia Niemką i wyzwaniach, które trzeba podjąć, by tę tożsamość utrzymać. Maria Cichon w zwartym, ale bogatym treści świadectwie utrwaliła rozterki swojej generacji związane z decyzją o pozostaniu w Polsce, z wszystkimi tego konsekwencjami, oraz wysiłki i niepokoje towarzyszące tworzeniu struktur mniejszości po 1989 roku.

- Po dość długich pracach przekładowych i redakcyjnych nasz tom został w ubiegłym roku ukończony - mówi Monika Wittek, która jest redaktorem książki. - Ukazuje on, że wcale niełatwo, przy zmiennych kolejach historii być Niemcem w Polsce. W ciągu lat byliśmy konfrontowani z coraz nowymi wyzwaniami. Po wojnie, w PRL-u, nie można było otwarcie przyznawać się do swej niemieckości ani języka. W wolnej Polsce wyzwaniem stała się odpowiedź na pytanie: Jak teraz przyznawać się do swej tożsamości i ją pielęgnować. Zachęcam wszystkich do lektury. Książkę można nieodpłatnie zyskać w VdG.

W poniedziałek, 27 lutego o 15.00 w sali na Ostrówku w Opolu odbędzie się prezentacja nowej książki (także rocznika "Jahrbuch der Deutschen in Polen") oraz otwarcie wystawy dokumentującej obchody 20-lecia VdG.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska