Co piąty pracownik boi się w tym roku zwolnienia. „Doniesienia o zwolnieniach zniechęcają do szukania pracy"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Co piąty z pracowników obawia się zwolnienia w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy, z czego 6 proc. zdecydowanie boi się takiego scenariusza, a 14 proc. uważa, że jest on raczej prawdopodobny.
Co piąty z pracowników obawia się zwolnienia w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy, z czego 6 proc. zdecydowanie boi się takiego scenariusza, a 14 proc. uważa, że jest on raczej prawdopodobny. Karolina Misztal/ Polska Press
Co piąta osoba obawia się zwolnienia w tym roku. 43 proc. osób wskazuje, że taki scenariusz raczej nie jest możliwy, a 23 proc. ma pewność zatrudnienia. Pracownicy, którzy nie będą do tego zmuszeni, raczej nie zmienią pracy. Aktywne poszukiwanie nowego pracodawcy deklaruje 16 proc. osób. Eksperci wskazują, że trzymanie się aktualnego pracodawcy to pochodna awersji do ryzyka. – Słabe informacje o gospodarce czy doniesienia o zwolnieniach zniechęcają do szukania pracy – komentuje Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy.

Spis treści

– Słabe informacje o gospodarce czy doniesienia o zwolnieniach zniechęcają do szukania pracy. Jest to zrozumiałe, bo zmiana oznacza najczęściej zatrudnienie najpierw na okres próbny oraz konieczność wykazania swoich umiejętności. Pracownicy wolą teraz nie dokładać sobie stresu. Skłonność do ryzyka spadła od wybuchu pandemii i to się nadal utrzymuje – komentuje Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy, założyciel Personnel Service.

Z drugiej strony wskazuje, że zatrudnionych z bierności wytrąca inflacja. Ceny rosną, a jednocześnie spada nasza siła nabywcza, więc „każdy dodatkowy grosz jest na wagę złota". – Jeżeli w nowym miejscu pracy dostaniemy lepsze pieniądze, to w obliczu rosnących kosztów życia, trudniej odrzucić taką ofertę – dodaje.

Dlaczego pracownicy nie chcą zmieniać pracy

Z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że co piąty z pracowników obawia się zwolnienia w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy, z czego 6 proc. zdecydowanie boi się takiego scenariusza, a 14 proc. uważa, że jest on raczej prawdopodobny. 43 proc. pracowników nie zakłada, że zostaną zwolnieni, w tym do grona szczęśliwców należy 23 proc. osób, które mają pewność, że zdecydowanie nie stracą pracy.

Jak wyjaśniają eksperci, „trzymanie się jednego pracodawcy to teraz częsta strategia pracowników, którzy w aktualnych warunkach wolą nie ryzykować". Z badania wynika, że 60 proc. osób nie zamierza zmieniać pracy w ciągu najbliższych 6 miesięcy, a 24 proc. jeszcze nie wie, co się wydarzy. Plan aktywnego poszukania nowego pracodawcy ma 16 proc. osób.

Z badań wynika, że im starsza osoba, tym mniejsze prawdopodobieństwo zmiany pracodawcy. 29 proc. najmłodszych osób od 18 do 24 roku życia planuje szukać nowej pracy, wśród 25-34-latków ten odsetek wynosi 19 proc., w kolejnej grupie wiekowej (35-44 lata) już 16 proc., wśród 45-55-latków 15 proc., a w najstarszej grupie osób po 55 roku życia tylko 5 proc. chce zmienić pracodawcę.

„Barometr zawodów” to prognoza zapotrzebowania na pracowników w 2023 roku, która wskazuje, które zawody są deficytowe, w równowadze i nadwyżkowe.

W tych zawodach są wysokie zarobki i przyszłość. Oto specjal...

Pracownicy liczą na wyższe zarobki

Do szukania nowej pracy może pracowników zachęcać dobra pozycja negocjacyjna i możliwość otrzymania wyższego wynagrodzenia. Z „Barometru", że 76 proc. zatrudnionych osób postara się o wyższą pensję w 2023 roku. Strategie są różne i zakładają głównie rozmowę z aktualnym pracodawcą. 37 proc. osób zamierza poprosić swojego szefa o podwyżkę, a gdy to się nie uda, 23 proc. poszuka wtedy nowego pracodawcy, który więcej zapłaci. Ostatnia strategia na zwiększenie domowego budżetu to praca dorywcza, na którą zdecyduje się 16 proc. osób.

– Z naszego badania wynika, że tylko 15 proc. osób nie ma strategii jak zwiększyć swoje dochody w tym roku. Trzeba jednak docenić dużą rozwagę pracowników, co jest oczywiście podyktowane aktualnymi warunkami ekonomicznymi. Chcemy najpierw porozmawiać ze swoim pracodawcą i poprosić go o podwyżkę, która w jakiś sposób zrekompensuje nam rosnące ceny, a dopiero gdy ta strategia nie zadziała, pomyślimy o zmianie pracy na lepiej płatną. W zanadrzu mamy też pracę dorywczą jako sposób na osiągnięcie wyższych dochodów i ten scenariusz będzie popularny zwłaszcza w tych gospodarstwach domowych, gdzie koszty życia, m.in. ze względu na rosnące stopy procentowe, mocno wzrosły – podsumowuje Inglot.

W tych zawodach planują redukcję etatów

Prognoza netto zatrudnienia dla Polski, która jest barometrem rynku pracy i pokazuje chęci firm związane z pozyskiwaniem nowych kadr na najbliższy kwartał, wynosi -2 proc., co w praktyce oznacza redukcje etatów – wynika z „Barometru ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”. Jak podkreślono, to wynik niższy o 2 punkty procentowe od prognozy deklarowanej na poprzedni kwartał oraz spadek o 25 punktów procentowych w porównaniu do wskaźnika z I kwartału 2022 roku.

– Dziś trudno przewidzieć, o jakiej skali redukcji etatów możemy myśleć w 2023 roku, ale należy się ich spodziewać w obszarach takich jak przemysł, finanse i nieruchomości, czy sektorze nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej. Z drugiej strony trzeba wziąć pod uwagę optymistycznie prognozy w 5 z 8 badanych sektorów – komentuje dla Strefy Biznesu Przemysław Sienkiewicz, ekspert rynku pracy, lider zespołu sprzedaży w ManpowerGroup.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co piąty pracownik boi się w tym roku zwolnienia. „Doniesienia o zwolnieniach zniechęcają do szukania pracy" - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska