MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co powinien zrobić kominiarz? Wszystko o czyszczeniu komina

Sławomir Draguła
Przewody wentylacyjne trzeba czyścić przynajmniej raz w roku, a kominy nawet cztery razy.
Przewody wentylacyjne trzeba czyścić przynajmniej raz w roku, a kominy nawet cztery razy. Fot. Piotr Krzyżanowski
Przed sezonem grzewczym Krajowa Izba Kominiarzy ruszyła ze społeczną akcją. Nieczyszczone przewody mogą doprowadzić do utraty majątku, a nawet życia.

- Nie wszyscy pamiętają o tym, by zapraszać kominiarza na okresowe przeglądy przewodów wentylacyjnych i czyszczenie tych dymowych - mówi Waldemar Drożdżol, starszy cechu z Wojewódzkiego Cechu Kominiarzy w Opolu. - A potem często dochodzi do tragedii. Ludzie tracą życie i zdrowie oraz całe majątki.

Krajowa Izba Kominiarzy prowadzi akcję społeczną pod hasłem “Zaproś kominiarza”. To ważne zwłaszcza teraz, przed rozpoczynającym się właśnie sezonem grzewczym. Pożar sadzy w nieczyszczonym kominie to bardzo poważna sprawa.

- Temperatura palącej się sadzy przekracza nawet 1000 stopni Celsjusza! To wielkie zagrożenie dla mieszkańców i budynku - mówi mł. bryg. Leszek Koksanowicz z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.

Straż pożarna co roku odnotowuje kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych. W roku 2015 było ich prawie 13 tysięcy, z czego 11 830 od kotłów na paliwa stałe, 182 od tych na paliwa ciekłe oraz 596 pożarów od urządzeń na paliwa gazowe. Nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych grozi także zatruciem tlenkiem węgla, popularnie zwanym czadem. W minionym sezonie grzewczym (od 1 września 2015 do 31 marca 2016 r.) odnotowano w Polsce 3878 przypadków ulatniania się tlenku węgla, a 50 osób zatruło się nim śmiertelnie.
- Dlatego zachęcamy wszystkich, by kontaktowali się z kominiarzami - podkreśla Waldemar Drożdżol.

Prawo budowlane mówi, że właściciel lub zarządca budynku ma obowiązek co najmniej raz w roku zlecić kontrolę stanu technicznego przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych osobie posiadającej uprawnienia mistrza kominiarskiego.

- Jeśli chodzi o czyszczenie przewodów dymowych, to właściciele pieców na paliwo stałe powinni to zlecać cztery razy w roku, a na olej czy gaz dwa razy - mówi Waldemar Drożdżol. - Z kolei przewody wentylacyjne powinny być czyszczone co najmniej raz w roku. To bardzo ważne. Nie chodzi tylko o nasze bezpieczeństwo. Wszyscy powinni pamiętać też o tym, że ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania za straty spowodowane pożarem, jeśli nie otrzyma dokumentacji terminowego czyszczenia i kontroli przewodów kominowych.

Za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących utrzymania przewodów wentylacyjnych i kominowych grozi też grzywna, a nawet areszt.

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska