Co robią dziś legioniści, którzy w sezonie 1995/1996 grali w Lidze Mistrzów? [GALERIA]

red
Mistrzowie Polski, ćwierćfinaliści Ligi Mistrzów, profesjonaliści z krwi i kości. Na ich mecze chodziło się z radością, czekało całymi dniami, ich mecze wspomina się latami. Dzisiaj z loży VIP obejrzą ostatni mecz w fazie grupowej Ligi Mistrzów. A co idole warszawskich kibiców z połowy lat 90. robią na co dzień? Jak potoczyły się ich losy po zakończeniu bogatych karier?
Mistrzowie Polski, ćwierćfinaliści Ligi Mistrzów, profesjonaliści z krwi i kości. Na ich mecze chodziło się z radością, czekało całymi dniami, ich mecze wspomina się latami. Dzisiaj z loży VIP obejrzą ostatni mecz w fazie grupowej Ligi Mistrzów. A co idole warszawskich kibiców z połowy lat 90. robią na co dzień? Jak potoczyły się ich losy po zakończeniu bogatych karier? Tomasz Bolt/Polskapresse
Mistrzowie Polski, ćwierćfinaliści Ligi Mistrzów, profesjonaliści z krwi i kości. Na ich mecze chodziło się z radością, czekało całymi dniami, ich mecze wspomina się latami. Dzisiaj z loży VIP obejrzą ostatni mecz w fazie grupowej Ligi Mistrzów. A co idole warszawskich kibiców z połowy lat 90. robią na co dzień? Jak potoczyły się ich losy po zakończeniu bogatych karier?

Maciej Szczęsny
Jedyny zawodnik, który zdobył mistrzostwo Polski z czterema różnymi klubami. Karierę zaczynał w Gwardii Warszawa, skąd przeniósł się do Legii. Tam w ciągu 9 lat stał się legendą klubu, rozgrywając 140 spotkań, regularnie grając w Lidze Mistrzów i wygrywając wszystko co było do wygrania. Kibice tak szybko jak pokochali niepokornego bramkarza "Wojskowych", tak szybko go znienawidzili. Po odejściu z Legii Szczęsny został piłkarzem odwiecznego rywala Legii, Widzewa Łódź. Po zakończeniu kariery sportowej komentator oraz trener.

Grzegorz Szamotulski
Był tylko zmiennikiem Szczęsnego, ale praca u boku tak wspaniałego bramkarza szybko zaprocentowała. "Szamo" grał w Legii w latach 1995-2000. W tym czasie wystąpił w 103 meczach w barwach "Wojskowych". "Szalony mnich" to legionista z krwi i kości, kiedyś wygolił sobie "eLkę" w kółeczku na głowie, sygnalizując przynależność klubową. Ostatnio wydał biografię, a od niemal dwóch lat jest trenerem bramkarzy w Legii.

Jacek Zieliński
Trafił do Legii, w 1992 roku, z Igloopolu Dębica. W barwach "Wojskowych", w ciągu 12 lat, zagrał w 329 meczach, w których strzelił 7 goli. W tym czasie zdobył trzy mistrzostwa Polski, trzy razy wygrywał krajowy puchar, i raz zwyciężał w rozgrywkach Pucharu Ligi. "Zielek" to legenda klubu, ikona Legii, człowiek instytucja, wieloletni filar drużyny i jej kapitan, jeden z symboli drużyny. Obecnie jest dyrektorem sportowym Wigier Suwałki (1. liga).

Marek Jóźwiak
Kolejna ikona i jeden z najbardziej utytułowanych piłkarzy historii warszawskiego klubu. Najpierw występował w Legii, w latach 1987-1996, później po karierze we Francji i Chinach wrócił do stolicy. Był niekwestionowanym liderem, na boisku i po za nim. Kryjący stoper, to legionista z krwi i kości. Zagrał w 348 meczach, strzelił 6 goli w barwach klubu. Ostatnio był skautem Legii i menedżerem pierwszego zespołu Lechii Gdańsk.

Krzysztof Ratajczyk
Do Legii trafił z Warty Poznań, na początku lat 90. i był to jeden z najlepszych transferów "Wojskowych" w tym okresie. Podczas pięciu lat spędzonych w tym klubie zdobył sześć pucharów w Polsce w tym 3 razy mistrzostwo Polski, 2 razy Puchar Polski oraz jeden Superpuchar Polski. Największym sukcesem okazało się dojście do 1/4 Finału Ligi Mistrzów w sezonie 1995/1996. Ratajczyk od kilkunastu lat mieszka w Austrii. Pojawiały się plotki o alkoholizmie i chorobie psychicznej Ratajczyka, co sam piłkarz dementował. Pracuje w banku w Wiedniu.

Piotr Mosór
Był piłkarzem Legii przez pięć lat. Do stolicy przeniósł się w 1994 roku z Ruchu Chorzów. Silny, ambitny, ale również bardzo konfliktowy i trudny do prowadzenia zawodnik był jednym z młodych wilków, dopiero wchodzących w świat wielkiej piłki. Po zakończeniu kariery pracował jako trener Hutnika Warszawa, Świtu Nowy Dwór Mazowiecki, Legionovii Legionowo oraz juniorskiej drużyny Unia Warszawa w rocznikach 95-96.

Leszek Pisz
Był centralną postacią genialnym reżyserem gry, fantastycznie wyszkolonym technicznie piłkarzem i przede wszystkim liderem warszawskiego zespołu. Po raz pierwszy trafił do Legii w 1986 roku. W trakcie czterech lat gry czarował kibiców, stał się ich ulubieńcem i idolem. Później na rok przeniósł się do Motoru Lublin, by wrócić z przytupem na Łazienkowską i stać się legendą klubu. Z Legią wygrał wszystko co możliwe w Polsce, zagrał w ćwierćfinale Ligi Mistrzów, a jego wspaniale wykonywane stałe fragmenty gry można było oglądać bez końca. Po zakończeniu piłkarskiej kariery w 2002 roku, pracował jako menedżer i trener w Igloopolu Dębica.

Tomasz Sokołowski
Dla fanów "Wojskowych" jest tylko jeden. Trafił do Legii, po raz pierwszy w 1996 roku, spędził w klubie 5 lat, odszedł do Izraela, po czym wrócił w sezonie 2001/2002. Miał wielki udział w mistrzostwie Polski. Specjalnością "Sokoła" były cudowne bramki z dystansu, często kandydujące do bramki rundy lub sezonu. Posiada licencję trenerską II klasy w Polsce i licencję UEFA klasy A. Pracował jako trener w Akademii Piłkarskiej KP Legia i jako pierwszy szkoleniowiec Sokoła Ostróda.

Tomasz Wieszczycki
Wychowanek ŁKS-u Łódź, legenda tego klubu. Dobra postawa w barwach łodzian zaowocowała transferem do Legii. W sezonie 1995/1996 jako pomocnik zdobył aż 18 goli w 31 meczach i był na ustach wszystkich. Wyróżniał się wspaniałą techniką, doskonałą grą głową i znakomitym przeglądem pola. Po zakończeniu kariery przez chwilę był trenerem ŁKS-u Łódź, a także działaczem tego klubu. Obecnie pracuje jako komentator w stacji Canal+.

Jacek Bednarz
Jest byłem reprezentantem kraju i jednym z nielicznych zawodników, którym udało się pogodzić sport ze studiami. W lidze debiutował w barwach Ruchu Chorzów. W 1994 roku przeszedł do Legii Warszawa, gdzie święcił największe sukcesy. Mimo niewysokiego wzrostu był zawodnikiem świetnie odbierającym piłkę. W maju 2004 roku został rzecznikiem prasowym Legii, a później dyrektorem sportowym "Wojskowych". W latach 2007-2009 był dyrektorem sportowym Wisły Kraków, a później prezesem klubu. Od maja w zarządzie Ekstraklasy SA.

Radosław Michalski
Grał w stolicy w latach 92-96. W tym czasie dwukrotnie zdobył mistrzostwo i także dwukrotnie Puchar Polski. Później występował w barwach Widzewa, gdzie znów wygrał ligę. Następnie podpisał kontrakt z Maccabi Hajfa, później wyjechał na Cypr. Gdzie się nie pojawiał, wygrywał krajowe rozgrywki. W reprezentacji Polski wystąpił w 28 meczach. W 2006 roku ogłosił zakończenie kariery. Pod koniec sierpnia wygrał wybory na prezesa Pomorskiego Związku Piłki Nożnej (druga czteroletnia kadencja).

Cezary Kucharski
Wzór profesjonalizmu, serce "Wojskowych". Po raz pierwszy trafił do Legii w 1995 roku i spędził w niej dwa sezony. Kolejny epizod to lata 98-99. Trzeci raz został piłkarzem stołecznego klubu w 2000 roku. W ciągu 3 lat zdobył mistrzostwo Polski, Puchar Ligi, strzelił 25 goli w 74 meczach i pojechał na MŚ do Korei i Japonii, gdzie wystąpił w wygranym meczu z USA. Później grał w Grecji, Górniku Łęczna i ponownie Legii. Łącznie dla "Wojskowych" strzelił 79 bramek w 208 meczach. Po zakończeniu kariery został menedżerem piłkarskim (m.in. Roberta Lewandowskiego i Michała Kucharczyka ). Był też właścicielem strony legia.net. W wyborach 2011 uzyskał mandat poselski z listy PO, otrzymując 7910 głosów.

Marcin Mięciel
Z miejsca stał się ulubieńcem kibiców Legii. Grał efektownie, wiedział czego chce, był inteligentny i walczył za dwóch. To wyjątkowo imponowało fanom. Bożyszcze nastolatek w latach 1994-2001 strzelił dla Legii 51 goli w 173 meczach, po czym odszedł na zachód Europy. Dziś Mięciel jest trenerem w swojej akademii piłkarskiej STF Champion. Działał też jako menedżer.

Jerzy Podbrożny
Był najskuteczniejszym napastnikiem Legii sezonu 1995/1996. Swoją karierę ligową rozpoczynał w Igloopolu Dębica, później zdobywał bramki i tytuły króla strzelców dla Lecha, by w 1994 roku podpisać kontrakt z Legią. Tam w 78 spotkaniach strzelił 45 goli i wyjechał do Hiszpanii. Od 2005 roku był m.in. menedżerem Świtu Nowy Dwór Mazowiecki, futsalowej reprezentacji Polski do lat 21 czy Śląska Wrocław. Ostatnio prowadził Promyk Nowa Sucha w lidze okręgowej.

Paweł Janas
Był trenerem Legii w latach 1994-1996. Wcześniej jako piłkarz reprezentacji Polski zajął 3. miejsce na mundialu w Hiszpanii w 1982 roku, zagrał ponad 50 spotkań w kadrze i był jednym z najlepszych polskich obrońców lat 80. Przyjęcie oferty Legii było dla Janasa pierwszą samodzielną pracą w roli menedżera. Od początku czuł się w tej funkcji jak ryba w wodzie, a "Wojskowi" odnosili kolejne sukcesy. Od marca 2016 roku pozostaje bezrobotny po zwolnieniu z pierwszoligowej Drutex-Bytovii Bytów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Co robią dziś legioniści, którzy w sezonie 1995/1996 grali w Lidze Mistrzów? [GALERIA] - Gol24

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska