Co robić, gdy deweloper nie wywiązuje się z umowy?

fot. Sławomir Mielnik
fot. Sławomir Mielnik
Radzi Stanisław Pakos, Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Opolu.

Janusz:

- Mam umowę z deweloperem na wybudowanie mieszkania. Zapewniał on, że załączniki do umowy gwarantują określony wysoki standard wykończenia lokalu. Okazało się, że jest inaczej. Co mogę zrobić?
- Umowa taka musi mieć formę aktu notarialnego, inaczej jest nieważna. Powinna zawierać zapis, że deweloper zobowiązuje się do wybudowania lokalu i przeniesienia na kupującego jego własności oraz że jest on właścicielem lub użytkownikiem wieczystym gruntu i ma pozwolenie na budowę.
Mając taką umowę, nabywca stwierdzający wykonywanie robót niezgodnych z zapisami w jej załącznikach ma dwie możliwości. Może żądać od dewelopera usunięcia usterek w określonym czasie i wykończenia lokalu wg standardów określonych w załącznikach. Jeśli nie precyzują one, jakie materiały miały być zastosowane (jakość, kolor, sposób ułożenia itp.), to dochodzenie roszczeń może być utrudnione.
Jeśli deweloper nie oświadczy gotowości usunięcia usterek i zmiany sposobu wykończenia lokalu, kupujący może od umowy odstąpić lub żądać obniżenia wynagrodzenia. Odstąpienie od umowy może jednak nie być proste (z powodu np. kredytu na mieszkanie), dlatego korzystniejsze może okazać się żądanie obniżenia ceny.
Drugą możliwością jest wystąpienie do sądu, aby powierzył dalsze wykonywanie umowy innemu wykonawcy na koszt właściciela gruntu (tzw. wykonanie zastępcze). W praktyce jednak ten sposób dochodzenia roszczeń może okazać się bardziej kosztowny i długotrwały, np. ze względu na to, że sąd może mieć problemy ze znalezieniem kogoś, kto się zgodzi tę umowę zrealizować.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska