Co sądzisz o wycince drzew? Może to wpłynąć na zieleń w twojej okolicy

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Fot. Mariusz Kapala
Badaniem zostały objęte trzy sołectwa z gminy Nysa. Ich mieszkańcy mogą wziąć udział w internetowej ankiecie i pomóc naukowcom.

Badacze z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w ramach projektu iTre-es, sprawdzają, jakie korzyści i niedogodności widzą mieszkańcy z obecności drzew w okolicy swojego miejsca zamieszkania. Jednym z narzędzi, które ma pomóc w poznaniu opinii społeczeństwa, jest ankieta, która ma dać odpowiedź na pytanie, na ile obostrzenia prawne dotyczące wycinki drzew są potrzebne, zwłaszcza na terenach prywatnych.

- Mamy nadzieję, że wyniki naszych badań pomogą w lepszym i zgodnym z lokalnymi potrzebami zarządzaniu terenami zielonymi i skuteczniejszym reagowaniu na potrzeby mieszkańców w tym zakresie - mówi Marcin Mielewczyk, członek zespołu badawczego.

Aby wziąć udział w ankiecie wystarczy wejść na stronę www.drzewa.geoankieta.pl i wybrać interesujące nas sołectwo. W przypadku Opolszczyzny w badaniu biorą udział trzy nyskie sołectwa: Konradowa, Sękowice i Regulice. Wypełnienie ankiety zajmuje ok. 10 minut. Badanie jest prowadzone w maju i w czerwcu.

- Zależy nam na dotarciu do jak największej liczby mieszkańców, dzięki czemu będziemy mogli dokonać głębszej analizy danych i przedstawić bardziej ugruntowane wnioski i rekomendacje dla gminy - mówi Marcin Mielewczyk.

Zimna wiosna to droższe warzywa

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc 22

Za jedno wycięte drzewo powinno się nakazać posadzenie dziesięciu drzew. Terenów do nasadzeń drzew jest bardzo dużo zarówno w miastach jak i na wioskach. Dziś sami niszczymy środowisko w którym żyjemy. Giną ptaki, zwierzęta, owady a po nich przyjdzie kolej na nas. Najwyższy czas zacząć to zmieniać. Przyroda to życie nas wszystkich.

G
Gość

Ile kosztuje zdrowie, życie człowieka?

Decyzje o konieczności wycinek drzew powinni wydawać dendrolodzy.

Problem w całym kraju. Nikt nie sprawuje opieki nad drzewostanem - zwłaszcza w miastach, przy liniach energetycznych, kolejowych, wzdłuż dróg. Drzewa sadzone byle jak i byle gdzie - małe drzewko inaczej wygląda za 20 lat. Każdy sadzi jak jemu pasuje ale potem już nie interesuje się rosnącym drzewem. Jak jest wysokie to nie koryguje korony, gałęzi. Wtedy drzewo jest problemem społecznym i miasta. Dlatego musi być egzekwowana funkcja dendrologa miejskiego. To on jest odpowiedzialny za inwentaryzację drzewostanu i określania konieczności zabiegów pielęgnacyjnych. Drzewa stanowią olbrzymie zagrożenie, kiedy ich stan jest opłakany. W miastach - zwłaszcza topole - ich korzenie czynią olbrzymie szkody dla inżynierii podziemnej. Często system korzeniowy drzew jest kiepski i nie wytrzymuje naporu silnych wiatrów i drzewa przewracają się na budynki, samochody - czynią szkody. Dlaczego na posadzenie drzew w obrębie miasta nie wydaje sie decyzji - tak jak na obiekt budowlany. Po 10-ciu latach to drzewo jest chronione prawem pomimo, że jego lokalizacja - zwłaszcza blisko budynku jest zagrożeniem. Wszystko ma swoje miejsce i drzewa też - na terenach zielonych, parkach. Przy budynkach tylko niskie drzewa i krzewy. Taki bałagan jest w całym kraju. Dlaczego nie wycina się drzew rosnących blisko jezdni, torów kolejowych w odległości równej lub większej niż wysokości drzew?

Drzewa zagrażają budynkom. Wycinać topole w miastach - to jest drzewny chwast. Kasztanowce przy drogach stanowią zagrożenie dla samochodów - kasztany pod kołami to kolizje.

Gdzie są dendrolodzy od pilnowania drzewostanu w miastach?

Czy musimy patrzeć na tragedie mieszkańców miast?

Drzewa w parkach, lasach, puszczach.

Odpowiedzialny za wszystko w obrębie miasta jest Burmistrz , Prezydent Miasta.

G
Gość

Dlaczego nie wycina się drzew rosnących blisko jezdni, torów kolejowych w odległości równej lub większej niż wysokości drzew?

Drzewa zagrażają budynkom. Wycinać topole w miastach - to jest drzewny chwast.

Gdzie są dendrolodzy od pilnowania drzewostanu w miastach?

Dlaczego nie koryguje się konarów, to musi być obowiązek właściciela terenu w mieście.

Dodaj ogłoszenie