Co się zmieni w świadczeniach i zasiłkach pielęgnacyjnych?

(Oprac. edh)
Rząd chce, żeby prawo do świadczenia pielęgnacyjnego mieli także emeryci opiekujący się niepełnosprawnymi. (fot. sxc)
Rząd chce, żeby prawo do świadczenia pielęgnacyjnego mieli także emeryci opiekujący się niepełnosprawnymi. (fot. sxc)
Ujednolicenie sytuacji prawnej w kwestii pobierania świadczenia pielęgnacyjnego przez małżonków zaproponował rząd na posiedzeniu 13 lipca br.

Obecnie osoba, która ma ustalone prawo do renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka (przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego) posiada prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.

Zobacz: Prawo pracy a niepełnosprawni

Natomiast osoby pobierające emeryturę lub innego rodzaju rentę nie mają możliwości ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne.

Rząd proponuje też ograniczenie ilości świadczeń pielęgnacyjnych w rodzinie do jednego.

Wprowadzony ma być także przepis, na podstawie którego możliwe będzie przeprowadzanie wywiadów środowiskowych (lub korzystanie z tych już wykonanych przez ośrodki pomocy społecznej) u osób, które otrzymują takie świadczenie.

Pozwoli to rozwiać wątpliwości, czy opiekun osoby z niepełnosprawnością pobierający świadczenie pielęgnacyjne faktycznie wywiązuje się z zadań opiekuńczych.

Natomiast zasiłkiem pielęgnacyjnym mają być objęte wszystkie osoby uprawnione do jego otrzymywania.

Zobacz: Dostać zasiłek dla bezrobotnych wcale nie jest łatwo

Oznacza to, że będzie on również przyznawany osobie powyżej 16 roku życia, która posiada orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, o ile dysfunkcja nastąpiła w wieku do ukończenia 21 lat.

Proponowane zmiany są konsekwencją orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 30 czerwca 2009 r. dotyczącego sposobu ustalania prawa do świadczeń rodzinnych.

TK orzekł, że rozporządzenie ministra polityki społecznej nie może zmieniać ustawy i ustanawiać dodatkowych warunków do otrzymania takich świadczeń.

Trybunał zaznaczył, że wszystkie elementy, od których zależy przyznawanie świadczeń, powinny zostać umieszczone w ustawie, zwłaszcza gdy chodzi o uwarunkowania praw socjalnych obywateli.

Zobacz: Opole. Szkolenia, porady zawodowe i prawne dla osób niepełnosprawnych

Przypomniał też, że rozporządzenie jest wydawane w celu wykonania ustawy, a jego zakres nie może wykraczać poza upoważnienie w niej zawarte.

Liczby

  • 520zł wynosi świadczenie pielęgnacyjne i od 1 stycznia br. przy jego przyznawaniu nie ma znaczenia wysokość dochodów. Mogą się o nie ubiegać ci, którzy rezygnują z pracy, aby opiekować się niepełnosprawnym członkiem rodziny
  • 153 zł wynosi obecnie zasiłek pielęgnacyjny i przysługuje:

niepełnosprawnemu dziecku > osobie powyżej 16 lat z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym

osobie, która ukończyła 75 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska