Co spędza sen z powiek

fot. sxc
fot. sxc
Duża ilość wypijanej kawy, wypalanych papierosów, udział w wyścigu szczurów, by w pracy nie odstawać od innych, to tylko niektóre powody naszej bezsenności.

Rady na sen

Rady na sen

zioła: melisa, rumianek, kozłek lekarski, kwiat lipy, głogu, mięta - można je wieczorem wypić w postaci ekspresowych herbat lub sporządzić z nich napar
lawenda - można saszetkę z wysuszonym kwiatem położyć pod poduszkę, przez drogi oddechowe jej intensywny zapach szybko dociera do mózgu i uspokaja system nerwowy
świeże powietrze - trzeba co wieczór tuż przed pójściem do łóżka wywietrzyć sypialnię
kąpiel - przed snem warto się zanurzyć w wannie z wodą, a wczesniej do niej dolać olejek lawendowy, cytrynowy, cedrowy lub jałowcowy, pod wpływem któregoś z tych zapachów mózg zacznie wytwarzać więcej serotoniny, czyli hormonu szczęścia
ciepłe mleko - to bardzo stary i sprawdzony już środek na sen, działa uspokajająco, nasennie

Na kłopoty ze snem skarży się coraz więcej osób, to już plaga wśród naszych pacjentów - podkreśla dr n. med. Mirosław Małowski, specjalista chorób wewnętrznych z opolskiej Przychodni “Polimed". - Przypadłość ta dotyczy szczególnie ludzi młodych lub w średnim wieku, aktywnych zawodowo. W ciągu dnia, jak wynika z ich zwierzeń, żyją w ciągłym stresie. Uczestniczą w tzw. wyścigu szczurów, żeby nie być gorszym od innych pracowników i zaspokoić wymagania szefa. A gdy wieczorem kładą się do łóżka, to nadal w ich głowie kołacze się lista zadań, których nie zdołali wykonać na “wczoraj", przeżytych konfliktów i przeróżnych myśli. Nic więc dziwnego, że wtedy sen już nie chce przyjść.

Kłopoty z zasypianiem mają różne źródło. Mogą to być przyczyny organiczne, wynikające z zaburzeń neuroprzekaźników, czyli tak zwanych minihormonów zarządzających pracą neuronów: serotoniny, endorfin czy nerodrenaliny. Z kolei inne powody mogą wynikać ze stylu życia. Bezsenności sprzyja np. zbyt duża ilość wypijanej kawy, wypalanych papierosów oraz - nadmiar stresu. Wszystkie te czynniki mocno pobudzają system nerwowy i zakłócają sen.
- Na pewno bezsenności sprzyja amerykanizacja życia uważa dr Mirosław Małowski. - Przynajmniej tak to zjawisko określam. Polega ono na tym, że rano wypija się trzy kawy na rozpęd, by wyzwolić w sobie maksimum aktywności i przez cały dzień funkcjonować na wysokich obrotach. A gdy przychodzi wieczór, to z kolei łyka się pięć proszków na spanie. Powoduje to sztuczne wywołanie biorytmu, co na dłuższą metę jest bardzo szkodliwe.

Ale jak bezsenności zaradzić? - Ciężko jest powiedzieć pacjentowi, żeby sobie zmienił pracę, bo często jest to niewykonalne i on przyjmie to źle - mówi pan doktor. - A jeśli ktoś ma na głowie kredyt, który spędza mu sen z powiek, to też musi go spłacić. - Z drugiej strony mówienie: niech pan czy pani tkwi w środowisku mobingującym i weźmie proszek, też jest nie do przyjęcia.

Dlatego trzeba znaleźć złoty środek. Aby zasnąć, należy
umieć się rozluźnić. Nie musi to być jednak relaks wywołany przy pomocy tabletek. Tylko można je zastąpić różnymi technikami relaksacyjnymi np. aromatoterapią, muzykoterapią. Dr Małowski szczególnie poleca trening autogenny doktora Schultza. Jego działanie polega na tym, że stan relaksu uzyskuje się przez autosugestię. Na tle muzyki ciepły głos lektora przekazuje pewne treści, sugeruje np. uczucie odprężenia, ciepła, uczy jak regulować pracę serca, oddychanie, jak poczuć się błogo, co - po regularnych treningach - pozwoli znowu zasypiać.

Metoda ta jest dostępna na płycie CD lub można ją pobrać przez internet.

Słodkie okazje z wysokimi rabatami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska