Co sprzyja zawałom

fot. sxc.hu
fot. sxc.hu
Sercu szkodzą najbardziej: nadmiar tłuszczów zwierzęcych w diecie, brak ruchu i palenie papierosów.

Nałóg palenia, co zostało już naukowo udowodnione, zwiększa ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia od 25 do 40 procent.

Nikotyna podnosi bowiem ciśnienie krwi, przyspiesza akcję serca i powoduje, że mięsień sercowy zużywa mniej tlenu, przez co serce jest bardziej obciążone. Jednocześnie palenie papierosów doprowadza do zaburzeń gospodarki lipidowej: zwiększa stężenie kwasów tłuszczowych i trójglicerydów, a obniża poziom dobrego cholesterolu HDL. Przyspiesza to wszystko rozwój miażdżycy, co grozi zawałem serca i udarem mózgu.

- Jeśli ktoś pali papierosy, ma nadciśnie i podwyższony poziom cholesterolu we krwi z powodu złego odżywiania, to ryzyko zawału serca i udaru mózgu wzrasta u niego aż 16-krotnie - podkreśla dr n. med. Piotr Feusette, zastępca ordynatora oddziału kardiologii WCM w Opolu. - Zostało to już udowodnione.

Wśród czynników ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej wymienia się też nadmiar tłuszczów zwierzęcych w codziennym jadłospisie. Stanowią one bowiem podwójne zagrożenie: podwyższają poziom złego cholesterolu we krwi (LDL) i jednocześnie podnoszą jej krzepliwość, co jeszcze bardziej sprzyja wystąpieniu zawału serca.

Wazne

Wazne

Tych objawów lepiej nie lekceważyć (mogą świadczyć o niedokrwieniu mięśnia sercowego):

ból lub pieczenie za mostkiem
uczucie ucisku lub rozpierania od środka, występujące także za mostkiem
uczucie nagłej duszności
nagłe osłabienie
powtarzające się zasłabnięcia lub utraty przytomności
ból lub drętwienie lewej ręki.

Z kolei inny czynnik zagrożenia, to cukrzyca, dlatego tak ważne jest systematyczne mierzenie poziomu cukru we krwi.

- Od pewnego czasu, bierze się też pod uwagę to, jak pracują nerki - dodaje dr Piotr Feusette. - Pacjenci z upośledzoną funkcją tych narządów, u których występuje podniesiony poziom kreatyniny, też są narażeni na powikłania miażdżycowe.

Dobre rady

w jadłospisie powinny przeważać tłuszcze roślinne - obniżają poziom złego cholesterolu we krwi

należy zjadać co najmiej 700 g warzyw i 200 g owoców dziennie - mają dużo witaminy C, dzięki czemu zapobiegają odkładaniu się złego cholesterolu w naczyniach krwionośnych

cenne są zwłaszcza zielone warzywa - są bogatym źródłem folianów, które zapobiegają podnoszeniu aminokwasu, z którego tworzą się blaszki miażdżycowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska