Co to jest astygmatyzm i jak się to leczy?

Materiał informacyjny blikpol.pl
Co to jest astygmatyzm i jak się to leczy?
Co to jest astygmatyzm i jak się to leczy?
Według badań astygmatyzm może dotyczyć aż 40% ludzi i zajmuje trzecie miejsce pod względem najczęstszych wad refrakcji. Mimo to zdaniem lekarzy blisko jedna trzecia osób dotkniętych tą wadą o niej nie wie.

Astygmatyzm obok bólu oczu, mrużenia ich czy tarcia, może wywoływać bóle głowy, mylenie liter czy nawet problemy z rozumieniem czytanego tekstu. Czym jest astygmatyzm i jak wygląda leczenie astygmatyzmu?

Astygmatyzm – oko z błędem

Zdrowe oko ma zarówno rogówkę, jak i soczewkę w zaokrąglonym kształcie. U astygmatyka wewnętrzna soczewka albo zewnętrzna część, czyli rogówka, jest spłaszczona, trochę w kształcie jaja. W efekcie tego promienie światła nieodpowiednio załamują się i obraz na siatkówce nieprawidłowo się ogniskuje. Przez to widzimy obraz zniekształcony, nieostry, kontury się rozmywają. Wada ta przy niewielkim nasileniu faktycznie może pozostać niezauważona za względu na zdolność oka do akomodacji. Skąd się bierze ta wada wzroku?

Przyczyny astygmatyzmu

Współczesna medycyna nie do końca odpowiada na pytanie, jakie są przyczyny astygmatyzmu. Wiadomo, że u części pacjentów wiąże się ta wada z obciążeniem dziedzicznym. Czasem astygmatyzm pojawią się w wyniku przebytych urazów rogówki, które wywołują tzw. astygmatyzm nieregularny. Ten rodzaj astygmatyzmu cechuje się większą ilością ogniskowych. Wśród części pacjentów za astygmatyzm odpowiada stożek rogówki, co polega na tym, że rogówka przyjmuje kształt stożka. W tych rzadkich przypadkach astygmatyzm bywa na tyle silny, że czasem wymaga interwencji chirurgicznej.

Szkła czy zabieg?

Leczenie astygmatyzmu to obecnie głównie zabiegi z wykorzystaniem lasera. Metoda ta jest bezpieczna i pozwala na skorygowanie astygmatyzmu nawet o -6,0 dioptrii. W chirurgii refrakcyjnej obecnie stosuje się najczęściej lasery eexcimerowe PRK i LASIK, które modelują powierzchnię rogówki, tak by odpowiednio ogniskować obraz na siatkówce. Wszelkie wady refrakcji z powodzeniem koryguje się przy pomocy odpowiednich szkieł, które w tym przypadku muszą być cylindryczne. Dzięki temu można indywidualnie dopasować szkła pod względem mocy załamywania promieni światła.

Jeśli decydujemy się na soczewki kontaktowe zamiast okularów, pamiętajmy, że zwykłe soczewki nie skorygują naszego wzroku wystarczająco. Przy astygmatyzmie stosuje się soczewki toryczne, które różnią się grubością na całej swojej powierzchni w różnych miejscach. Ma to zatem znaczenie, by zawsze były noszone w odpowiedniej pozycji, by odpowiednio korygować wzrok. Aby soczewka nie przemieszczała się na oku, powinna być wykonana z odpowiedniego tworzywa. Najpopularniejszym jest obecnie RGP, czyli sztywne tworzywo gazoprzepuszczalne, dzięki któremu oko może oddychać, a soczewka nie zmienia swojego ułożenia na oku. Tworzywa bardziej miękkie trudniej umieścić w odpowiedniej pozycji na oku.

Astygmatyzm utrudnia nam życie zakłócając widzenie zarówno z bliska, jak i daleka. Dodatkowo może być odpowiedzialny za migrenowe bóle głowy czy zapalenie spojówek, czego sami nigdy byśmy nie powiązali. Dlatego warto wszelkie wątpliwości dotyczące swojego wzroku konsultować z okulistą.

Dodaj ogłoszenie