Co to jest coaching? To specyficzna formą wsparcia i rozwoju

Tomasz Gdula [email protected]
Skuteczność coachingu pracy została wielokrotnie potwierdzona. (fot. sxc)
Skuteczność coachingu pracy została wielokrotnie potwierdzona. (fot. sxc)
Sesja z coachem poprawia efektywność i motywację do pracy. Dlaczego? Bo coaching to trening, który przynosi zysk.

Coaching jest bardzo specyficzną formą wsparcia i rozwoju. Często myli się go z doradztwem lub terapią, od których zdecydowanie się różni. Ta ścieżka rozwoju ma pomóc w rozwiązaniu konkretnych problemów, ale nie poprzez proste podawanie gotowych rozwiązań.

Zobacz: Opolszczyzna. Na szkolenia zapraszają również uczelnie

- Za ojca współczesnego coachingu można uznać Sokratesa, który poprzez zadawanie trafnych i skłaniających do refleksji pytań pomagał swoim rozmówcom znaleźć rozwiązanie trapiącego ich problemu lub przekonać do swoich racji - tłumaczy Aleksander Drwięga z firmy AD Training. - Podobnie jak Sokrates, jesteśmy metaforycznymi akuszerkami, pomagającymi rozwiązaniom przyjść na świat - dodaje.

W przeciwieństwie do doradztwa, coaching nie polega na ocenianiu klienta lub jego sytuacji i dawaniu gotowego rozwiązania. Coach nie musi nawet znać szczegółów problemu czy sytuacji, wystarczy, że zna ją klient-przedsiębiorca.

Wypracowane przez niego w trakcie rozmowy coachingowej rozwiązania mają znaczną siłę, ponieważ bezpośrednio dotyczą klienta, a główny zainteresowany dochodząc do nich samemu ma większą motywację do ich zastosowania.

- Coach kieruje uwagę klienta na to w jaki sposób może wykorzystać posiadane zasoby, by zmierzyć się z problemem - mówi Aleksander Drwięga. Nad standardami pracy, etyką i jakością świadczonych usług przez coachów w Polsce i na świecie czuwa Międzynarodowe Stowarzyszenie Coachów (International Coach Federation). Ustala ono kodeks etyczny, nadaje certyfikaty akredytacje oraz wspiera osoby zajmujące się tą profesją w ich stałym rozwoju.

Zobacz: Opolszczyzna kusi bogatą ofertą kursów zawodowych

Skuteczność tej metody pracy została wielokrotnie potwierdzona. Badania prowadzone przez firmę A Better Perspective pokazują, że coaching przynosi korzyści zarówno uczestnikom sesji (głównie menedżerom), ale i organizacjom, w których pracują.

Z badań wynika, ze dzięki współpracy z profesjonalnym coachem można poprawić osobistą wydajność i realizację celów o 84 procent i o ponad połowę podnieść otwartość na rozwój osobisty praz uczenie się. Coaching nawet o połowę wzmacnia poczucie odpowiedzialności, a firmom pozwala pełniej wykorzystać indywidualny potencjał personelu nawet do 80 procent i zmotywować pracowników do lepszej, wydajniejszej pracy.

Coaching może być wsparciem przy rozwiązywaniu problemów związanych z motywacją pracowników, przy podejmowaniu ważnych decyzji, wdrażaniu zmian, tworzeniu planów i strategii firmy czy zespołu - przekonuje Aleksander Drwięga.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska