Co to jest escape room? Na czym polega gra w escape room, w której bierzesz udział na żywo? Gdzie w Polsce są escape roomy, czyli pokoje zagadek i ile kosztuje ta zabawa?

Co to jest escape room

Escape room to gra przeniesiona z internetu do świata rzeczywistego. Jej zasada określa się w samej nazwie - "escape the room", czyli uciec z pokoju, który jest zamknięty. W wielu miejscach w Polsce, w każdym większym mieście są escape roomy, czyli pomieszczenia, w których bierzesz udział w specjalnych grach tematycznych.

Escape room - zasady krok po kroku

Zasady gry w escape room są bardzo proste.

Trzeba rozwiązać stawiane przed Tobą zadania lub zagadki i wyjść z pokoju w jak najkrótszym czasie. Gra nadaje się zarówno dla dzieci w wieku szkolnym, jak i dorosłych, ponieważ możesz wybrać różne poziomy trudności: łatwy, średni lub bardzo trudny.

 • Wraz z grupą osób zostaniecie zamknięci w escape room
 • Musicie dokładnie przeszukać pomieszczenie escape room, by znaleźć ukryte w nim wskazówki i zagadki
 • Na ich rozwiązanie macie określony czas
 • Jeśli rozwiążecie zagadki i/lub gry zręcznościowe w wyznaczonym czasie, escape room się otwiera, a wy wygraliście grę


Escape room
to gra dla wielu osób, gdyż niektóre zadania należy wykonywać zespołowo. Może to być wiec rozrywka dla rodziny, grupy przyjaciół czy pomysł na urodziny dla dziecka i jego kolegów. Zazwyczaj czas na rozwiązanie zadań i wyjście z pokoju wynosi od 45 do 90 minut, w zależności od poziomu trudności.

Escape room - ceny

W Polsce jest około tysiąca escape roomów różnej wielkości - od kameralnych sal i domków po wielkie przestrzenie z wyborem różnego rodzaju tematów i motywów. Cena escape room to cena za pokój, więc dzieli się ona na liczbę uczestników. Za wynajęcie escape room w największych miastach w Polsce płacimy około 100-200 zł.

Niektóre firmy różnicują ceny w zależności od pory i dnia. Najtaniej zapłacimy do godz. 15.00 w tygodniu. Cena popołudniowa jest wyższa, najdrożej jest w weekendy.

Najwięcej pokoi jest w Warszawie (około 150), Wrocław ma ich ok. 70, w Opolu jest 11 escape roomów.

Zasady gry w escape room są bardzo proste. Trzeba rozwiązać stawiane przed Tobą zadania lub zagadki i wyjść z pokoju w jak najkrótszym czasie. 123rf

Escape room. Co robić, gdy nie znam rozwiązania zagadki?
Jeśli rozwiązywanie zagadek utknie w martwym punkcie i nie potraficie ruszyć dalej, trzeba poprosić o podpowiedź. W każdym pomieszczeniu są głośniki, a osoba obserwująca grę z zewnątrz, tzw. moderator, naprowadza na właściwe rozwiązanie.

Escape room - rodzaje pokojów

Pokoje mają różne poziomy trudności: łatwy, średni i trudny. Maja też różne limity czasu na rozwiązanie zagadki. Zazwyczaj od 45 do 90 minut, często jest to 60 minut. Escape room ma jednak również motywy przewodnie. Najpopularniejsze z nich to:

 • różnego rodzaju horror story
 • superbohaterowie
 • rycerze
 • piramidy egipskie
 • detektywi
 • wrota czasu
 • przeklęta wyspa
 • napad na bank
 • motywy z bajek

Escape Room - film


Film w reżyserii Adama Robitela zadebiutował w amerykańskich kinach 4 stycznia 2019 roku. W polskich kinach "Escape Room" pojawi się od 11 stycznia. To horror opowiadający o śmiertelnych pokojach-pułapkach, które czyhają na ludzi biorących udział w grze.

"Escape room" - trailer