Co to jest mediacja? Prokuratorzy wytłumaczą

Mario/360opole.pl
Mario/360opole.pl
Porady prowadzone będą we wszystkich prokuraturach na terenie województwa pomiędzy godz. 7.30 a 15.30.

- Wytłumaczymy czym jest mediacja, w jaki sposób przebiega, kto ją prowadzi oraz jakie są jej skutki i korzyści - wyjaśnia Lidia Sieradzka z Prokuratury Okręgowej w Opolu.

A czym jest mediacja? W procesie karnym jest próbą doprowadzenia do ugodowego, satysfakcjonującego obie strony rozwiązania konfliktu. Zadaniem mediatorów (ich listę ma prezes sądu okręgowego) jest wspieranie przebiegu negocjacji, łagodzenie napięcia i pomoc w wypracowaniu porozumienia.

W postępowaniu przygotowawczym na mediację kieruje policja lub prokurator, na etapie sądowym - sąd. A jakie wynikają z niej korzyści?

Na etapie przygotowawczym jej pozytywny wynik daje możliwość zakończenia sprawy w inny sposób niż skierowaniem aktu oskarżenia, w postępowaniu sądowym jest zawsze okolicznością łagodzącą, zaś treść ugody zawartej pomiędzy pokrzywdzonym a oskarżonym powinna być wpisana w wyrok, tak aby zagwarantować, że sprawca wykona wynikające z niej zobowiązania.

Z kolei w sprawach ściganych z oskarżenia prywatnego jej pozytywny wynik skutkuje umorzeniem sprawy. I na koniec jeszcze jeden plus: koszty mediacji ponosi Skarb Państwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska