Co to są kwoty mleczne

Tjw
Do końca października producenci mleka muszą złożyć w Agencji Rynku Rolnego wnioski o przyznanie limitów produkcyjnych. Na podstawie ilości mleka, wyprodukowanej przez poszczególnych mleczarzy od 1 kwietnia 2002 roku do 31 marca 2003 roku, zostanie ustalona dopuszczalna wysokość produkcji na następny taki okres, zwany rokiem referencyjnym (od kwietnia do marca).

W czasie negocjacji Unia przyznała Polsce prawo do produkcji 9,38 milionów ton mleka rocznie (to krajowa kwota mleczna). Zostanie ona rozdzielona na indywidualne kwoty mleczne - pomiędzy rolników i zakłady mleczarskie. Teraz najważniejszym zadaniem mleczarzy będzie przedstawienie ARR wysokości produkcji.
Po wnioski o przyznanie limitów rolnicy mogą zgłaszać się do terenowych oddziałów ARR, ośrodków doradztwa rolniczego i izb rolniczych. Rolnicy, którzy nie uzyskają indywidualnych kwot mlecznych, od 1 kwietnia 2004 roku nie będą mogli sprzedawać mleka i przetworów mlecznych wyprodukowanych w gospodarstwie.
Limit ponad 9 milionów ton mleka rocznie dla Polski jest bardzo dobry (Polska wyprodukowała w okresie referencyjnym ponad 7 milionów, więc ma spory zapas możliwości produkcyjnych). Dla porównania, Hiszpania produkuje o 30 procent więcej mleka, niż w przyznanym jej limicie 7 milionów ton.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska