Co urzędy pracy oferują osobom 50+

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Bezrobotni powyżej 50 roku życia stanowią ok. 30 proc. wszystkich zarejestrowanych w opolskich urzędach pracy. To grupa, której szczególnie trudno jest znaleźć zatrudnienie.
Bezrobotni powyżej 50 roku życia stanowią ok. 30 proc. wszystkich zarejestrowanych w opolskich urzędach pracy. To grupa, której szczególnie trudno jest znaleźć zatrudnienie. Sławomir Mielnik
Dofinansowanie do wynagrodzeń, specjalna pula na szkolenia pracujących. To formy, które stosują urzędy pracy, szczególnie dla ludzi po 50-tce.

Niestety, z powodu PESEL-u to ja pani nie przyjmę - takie argumenty ze strony pracodawców pani Helena z Opola słyszała nie raz. - Po 20 latach pracy w różnych zawodach czuję się pozostawiona sama sobie. To upokarzające - wzdycha.

Rząd ma nadzieję, że sytuacja takich osób jak opolanka zmieni się dzięki "zachętom" z urzędów pracy.

Jedna z nich to dofinansowanie do wynagrodzenia dla pracodawcy. Zatrudniający może otrzymywać połowę najniższego wynagrodzenia przez rok dla pracownika, który ma od 50 do 60 lat, pod warunkiem, że po zakończeniu tego roku, da takiej osobie zatrudnienie jeszcze co najmniej przez pół roku.

W przypadku bezrobotnych, którzy przekroczyli 60 rok życia rząd jest skłonny dopłacać taką samą kwotę przez 2 lata, ale pod warunkiem zatrudnienia na kolejny rok.

Niemal do tej samej grupy wiekowej, ale tym razem dla pracujących i pracodawców, powyżej 45 roku życia przygotowany jest także Krajowy Fundusz Szkoleniowy. To specjalnie wydzielona z Funduszu Pracy pula pieniędzy - w tym roku jest to 40 mln zł do podziału między ministerstwo i województwa - przeznaczona na finansowanie kształcenia ustawicznego osób pracujących.

Kryterium wieku powyżej 45 roku życia ma być obowiązujące w KFS w 2014 i 2015 roku. Pieniądze z funduszu mogą być przeznaczane przez pracodawców m.in. na kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą, egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji czy uprawnień zawodowych, badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.

Renata Cygan, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu informuje, że region otrzymał zapowiedziane przez ministerstwo pieniądze dla tej grupy wiekowej i to w oczekiwanej wysokości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska