Co zrobić, gdy odziedziczysz dług?

Redakcja
Stanisław Pakos, powiatowy rzecznik praw konsumentów w Opolu odpowiada na pytania czytelników. (fot. archiwum)
Stanisław Pakos, powiatowy rzecznik praw konsumentów w Opolu odpowiada na pytania czytelników. (fot. archiwum)
Zmarł ci ktoś bliski? Wiedziałeś, że zaciągnął kredyt. W baku powiedzieli ci, że powinieneś jako spadkobierca uregulować niespłaconą część kredytu. Czy musisz zapłacić?

Na pytanie odpowiada Stanisław Pakos, powiatowy rzecznik praw konsumentów w Opolu:

- Odpowiedzialność za długi spadkowe zależy od sposobu przyjęcia spadku przez spadkobierców.

Zobacz: W Głubczycach nie będzie sądu ani prokuratury?

Przy przyjęciu prostym, tj. złożeniu stosownego oświadczenia lub upływie terminu do jego złożenia spadkobierca jest zobowiązany do zapłaty długów zmarłego zarówno z majątku własnego, jak i dziedziczonego.

Przy przyjęciu z dobrodziejstwem inwentarza osoba, która przyjęła spadek odpowiada tylko do wysokości spadku ustalonego w spisie inwentarzowym. Ten sposób przyjęcia pozwala na uniknięcie spłaty całości długu, jeżeli wartość inwentarza jest mniejsza niż dług.

Żeby uniknąć spłaty długu spadkowego należy wykorzystać możliwość odrzucenia spadku. Taka decyzja powoduje, że spadkobierca jest wyłączony z dziedziczenia. Oświadczenie o odrzuceniu spadku należy złożyć w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o powołaniu do spadku.

Zobacz: Opóźniasz wypłacanie wypłat? To przestępstwo!

Dla spadkobiercy ustawowego należy przyjąć, że dniem tym jest dzień śmierci spadkodawcy, a przy dziedziczeniu na podstawie testamentu - dzień jego ogłoszenia. Oświadczenie takie może być złożone przed notariuszem lub w sądzie rejonowym. Można je złożyć również w sądzie spadkowym w toku postępowania o stwierdzeniu praw do spadku. Oświadczenia takiego nie można odwołać.

Przy oświadczeniu należy złożyć wypis aktu zgonu spadkodawcy. Bank nie może zmusić spadkobierców do zapłaty takiego długu, może to zrobić dopiero po wystąpieniu do sądu i uzyskaniu wyroku zasądzającego (wyrok SN z 16 stycznia 2009r. sygn. III CZP 132/08).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska