Co zrobić, gdy zachorujesz na urlopie?

Edyta Hanszke [email protected] 077 44 32 587 Robert Lodziński [email protected] 077 44 32 594
Pamiętajmy o tym, że karta EKUZ działa tylko w obrębie powszechnej służby zdrowia danego kraju. (fot. archiwum)
Pamiętajmy o tym, że karta EKUZ działa tylko w obrębie powszechnej służby zdrowia danego kraju. (fot. archiwum)
Bierzesz kartę z NFZ i leczysz się za darmo. Nic bardziej mylnego. Zasada jest taka: masz takie same prawa jak obywatele kraju, w którym odpoczywasz. Czyli jeśli oni współpłacą za jakieś usługi, to ty też.

Wyjeżdżając na wakacje do któregoś z krajów Unii Europejskiej, powinniśmy wcześniej zaopatrzyć się w kartę EKUZ wystawianą przez opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Karta ta to nasz glejt, kiedy nagle się rozchorujemy lub ulegniemy wypadkowi i będziemy potrzebowali pomocy medycznej.

Zobacz: W Unii nie leczą lepiej niż u nas

Ważne: Musimy jednak pamiętać, że dzięki tej karcie uzyskamy pomoc na zasadach obowiązujących w kraju naszego pobytu, a nie zasadach panujących w Polsce.

W praktyce oznacza to, że za niektóre usługi medyczne będziemy musieli zapłacić, tak jak Austriacy, Czesi czy Niemcy, albo - co gorsza - jak Francuzi płacić 100 procent, a dopiero z rachunkami starać się o zwrot pieniędzy po odliczeniu tzw. udziału własnego.

O tym, czy pomoc nam udzielona była niezbędna z punktu widzenia medycznego, decydują miejscowi lekarze. Zwykle dotyczy to  nagłych zachorowań lub wypadków.

- Oznacza to, że nie można wykonać na kartę EKUZ planowego już w kraju leczenia - informuje Paweł Fudala z Wydziału Spraw Świadczeniobiorców w opolskim NFZ.

Pamiętajmy o tym, że karta działa tylko w obrębie powszechnej służby zdrowia danego kraju. Jeśli  skorzystamy z pomocy lekarza „prywatnego”, będziemy musieli zapłacić rachunek. Np. we Włoszech za konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu czy pediatrą trzeba mieć przyszykowane ok. 70 euro.

Zobacz: O czym warto pamiętać wybierając się na urlop za granicę?

- Karta działa na terenie Unii Europejskiej, więc nie daje uprawnień poza wspólnotą, np. w Chorwacji -  przestrzega Paweł Fudala.

W niektórych krajach nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu uprawianie sportów zimowych czy ekstremalnych. Trzeba się ekstra ubezpieczyć na okoliczność ewentualnych kontuzji.

Z analizy opłat, jakich wymagają od pacjentów kraje unijne, wynika, że warto zabrać ze sobą na wyjazdy do krajów UE zarówno kartę EKUZ, jak i dodatkową prywatną polisę ubezpieczeniową. Te dwa dokumenty wzajemne się uzupełniają i dają większe poczucie komfortu i faktyczną ochronę przed kosztami nieprzewidzianych świadczeń zdrowotnych (np. pokrycie kosztów transportu chorego do Polski czy wizytę w prywatnym gabinecie).

Każdy kraj UE sam reguluje zasady, na jakich udziela pomocy zarówno swoim obywatelom, jak i z pozostałych krajów wspólnoty.

Zobacz za co płacisz w poszczególnych krajach, mimo iż posiadasz EKUZ:

Uwaga: Jeśli płaciłeś za pomoc lekarską udzieloną przez „powszechne” placówki UE, możesz starać się o zwrot tych pieniędzy po powrocie do Polski. Wnioski o zwrot kosztów przyjmuje oddział NFZ w twoim województwie. Konieczne jest jednak przedstawienie oryginałów rachunków, recept i dowodów zapłaty.

Ważne: Więcej informacji o prawach obowiązujących w krajach unijnych i Europejskiego Obszaru Gospodarczego i zwrotach kosztów leczenia na stronie: www.nfz.gov.pl/ue

Oprac. na podstawie materiałów NFZ oraz internetu.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska