Co zrobić, gdy znajdziesz padłego dzika? Nie dotykaj martwego zwierzęcia, zgłoś [zalecenia]

Oprac. AGW
pixabay.com
Bardzo ważnym z punktu widzenia zwalczania afrykańskiego pomoru świń w Polsce, jest eliminowanie możliwości roznoszenia wirusa. Główny Inspektorat Weterynarii przypomina, że wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, dlatego powinny być one usuwane ze środowiska.

Od połowy września 2018 w Polsce nie wykryto wirusa afrykańskiego pomoru świń w hodowli. Nadal pojawiają się przypadki ASF u dzików. Wirus występuje w kolejnych rejonach Europy i zagraża hodowli trzody chlewnej.

Padły dzik, czyli zwłoki dzików (w tym dzików zabitych w wypadkach komunikacyjnych) świeże lub w dowolnym stadium rozkładu, w tym również kości dzików, nie powinien pozostawać w ogólnodostępnym miejscu. Nie oznacza to, że mamy przenosić martwego dzika.

Co zrobić po znalezieniu padłego dzika?

  • Jeżeli to możliwe, należy oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby.
  • Powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia. Nie należy zbliżać się do miejsca znalezienia zwłok.
  • Należy zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii (tutaj są dane teledresowe powiatowych lekarzy weterynarii) lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej, straży miejskiej, miejscowego koła łowieckiego lub powiadomić o tym fakcie starostę, burmistrza, wójta gminy. W trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości).

Osoba, która miała kontakt z dzikami na obszarach występowania ASF, po powrocie do domu musi odkazić ręce, starannie wyczyścić i zdezynfekować obuwie, a wyprać odzież. Co więcej, osoba, która znalazła padłego dzika (i potencjalnie mogła mieć kontakt z wirusem ASF) przez 72 godziny po tym fakcie nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie powinna wykonywać czynności związanych z obsługą świń.

W związku z zagrożeniem ASF należy pamiętać, że w lesie:

  • nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych;
  • należy powstrzymać się od wywoływania hałasu, który powoduje płoszenie dzików (w tym używania sprzętów lub pojazdów powodujących hałas);
  • nie należy spuszczać psów ze smyczy.

Źródło: GIW

__________________________

Agro Pomorska odcinek 47, premiera 22.01.2019

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Co zrobić, gdy znajdziesz padłego dzika? Nie dotykaj martwego zwierzęcia, zgłoś [zalecenia] - Gazeta Pomorska

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska