Coraz częściej urządzamy mieszkania w stylu Dalekiego Wschodu

fot. duchjaponi.pl
Niski stolik to jeden z ważniejszych punktów salonu w japońskim stylu.
Niski stolik to jeden z ważniejszych punktów salonu w japońskim stylu. fot. meble vox
Prostota i harmonia to cechy tego stylu. Nadaje się do małych wnętrz, ale od mieszkańców wymaga dyscypliny w utrzymaniu porządku.

Na fali fascynacji Dalekim Wschodem w naszych domach i mieszkaniach coraz częściej pojawiają się pomysły zaczerpnięte z japońskiej tradycji urządzania wnętrz.

O czym pamiętać, urządzając pokój czy całe mieszkanie w stylu japońskim? Na pewno wielkie przestrzenie nie są konieczne, bo ich efekt można uzyskać np. otwierając i łącząc poszczególne pomieszczenia czy zastępując tradycyjne drzwi przesuwanymi, wypełnionymi lekkimi materiałami, np. papierem (shoji - czyt. szoł-dżi).

- Te przegrody to symbol japońskiego mieszkania, powszechnie stosuje się je również we współczesnych domach - opowiada Aleksandra Janik, artystka plastyczka z Opola, która przez kilka miesięcy była gościem japońskiej rodziny.
- Shoji mogą pełnić funkcje drzwi, ale również przegrody, za którą chowa się maty czy nieużywane w ciągu dnia sprzęty.

Tradycyjną japońską podłogę tworzą maty tatami - zrobione z trawy igusa. Jeśli chcemy utrzymać taki klimat w naszym mieszkaniu, raczej odpada więc wzorzysty, kosmaty dywan. W sklepach internetowych można już zresztą kupić oryginalne tatami, parawany czy shoji.

Niski stolik to jeden z ważniejszych punktów salonu w japońskim stylu.
Niski stolik to jeden z ważniejszych punktów salonu w japońskim stylu. fot. meble vox

W japońskim domu życie toczy się bliżej podłogi. Materac można położyć bezpośrednio na niej lub na niewysokim stelażu.
(fot. fot. duchjaponi.pl)

- W domach współczesnych Japończyków widać już wpływy Zachodu, najczęściej w kuchni. Ale tatami ciągle pokrywają podłogi w pokojach używanych np. do tradycyjnej ceremonii parzenia herbaty - opowiada pani Aleksandra.

Materiały używane do wykańczania wnętrz stylizowanych na japońskie są naturalne
- dominuje w nich tradycyjne drewno, kamień, papier. Każdy mebel ma swoje miejsce i funkcje. Nie ma zbytecznych ozdób, które zagracają wnętrza i utrudniają utrzymanie porządku.

Urządzając mieszkanie w japońskim stylu, warto zwrócić uwagę szczególnie na meble, bo to one w dużym stopniu decydują o klimacie wnętrza. Dodatki muszą być precyzyjnie dobrane. Sprawdzi się np. japońska kaligrafia na ścianach, pojedyncze figurki, porcelanowe naczynia, tace itp. Bez większego ryzyka można zdecydować się na hodowlę bonsai czy storczyków, a nawet spróbować ikebany - japońskiej sztuki układania kwiatów.

Niski stolik to jeden z ważniejszych punktów salonu w japońskim stylu.
(fot. fot. meble vox)

Charakterystyczne dla japońskich wnętrz jest naturalne rozproszone światło. Dlatego rezygnujemy z firan, ciężkich zasłon, a okna zasłaniamy roletkami z naturalnych materiałów (papier, bambus itp.).

Zamiast centralnego źródła światła lepsze jest punktowe, i to ukryte w podwieszanym suficie. Dzięki spokojnym kolorom w "japońskich" wnętrzach łatwo się uspokoić i wyciszyć. Sprzyjają temu naturalne, spokojne brązy, beże, zielenie, wśród których ciekawym akcentem będą dodatki w kolorze np. złota, purpury lub fioletu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska