Coraz łatwiejsze dalekie podróże autem elektrycznym!

Materiał informacyjny PKN ORLEN
Dzięki rosnącej liczbie stacji ładowania aut elektrycznych, a także specjalnym aplikacjom na telefon, ułatwiającym znalezienie stacji i upraszczającym proces ładowania, dziś nawet kilkusetkilometrowe podróże samochodem elektrycznym nie są już takim wyzwaniem logistycznym, jak jeszcze kilka lat temu.

Samochody elektryczne dotychczas kojarzyły się nam jako auta miejskie, używane głównie jako środek transportu do pracy, który ładowany jest podczas postoju w biurowcu lub centrum handlowym. Jednak postęp w powiększaniu pojemności akumulatorów, redukcji zużycia energii, a także rozwój sieci ładowarek i szybkości ładowana spowodował, że zasięgi współczesnych aut elektrycznych pozwalają na planowanie coraz dłuższych, nawet kilkusetkilometrowych podróży. Ładowarki stały się też powszechniejsze na stacjach paliw, umieszczonych przy głównych trasach. A dzięki licznym udogodnieniom, takim jak na przykład aplikacja ORLEN Charge można łatwo zaplanować trasę podróży i ładowania auta elektrycznego.

Rozrasta się sieć stacji ładowania

Według "Licznika elektromobilności" na koniec czerwca 2022 roku w naszym kraju zarejestrowanych było 48 883 pojazdów elektrycznych , co oznacza, że w ciągu minionego roku liczba rejestracji podwoiła się.

Mogą być one ładowane na 2232 stacjach ładowania, z czego 644 , to szybkie ładowarki prądem stałym.
Dzięki temu samochody elektryczne przestały kojarzyć się jedynie z podróżami po mieście i jego okolicy., Obecnie zaczęły wyjeżdżać w kilkusetkilometrowe trasy.

Ładowanie na stacjach PKN ORLEN

PKN ORLEN uruchomił sieć stacji ładowania aut elektrycznych zlokalizowanych przy głównych, krajowych trasach komunikacyjnych, a także na stacjach w dużych miastach.

Obecnie większość modeli ładowarek w sieci PKN ORLEN jest wyposażonych w 3 różne rodzaje złącz: dwa złącza DC (CCS i CHAdeMO) oraz jedno AC (Typ 2). Wszystkie ładowarki DC mają moc 50 lub 100 kW.
Dzięki umieszczeniu ładowarek na terenie stacji paliw PKN ORLEN, w trakcie ładowania kierowca i pasażerowie mogą zrobić sobie krótką przerwę w podróży, korzystając np. z usług gastronomicznych i zjeść pyszne przekąski lub obiad, albo po prostu wstąpić na kawę i odpocząć.

ORLEN Charge aplikacja dla kierowców

Do korzystania z ładowarek na stacjach PKN ORLEN niezbędne jest zainstalowanie mobilnej aplikacji ORLEN Charge. Jest ona bezpłatnie dostępna w Google Play i App Store na smartfony z systemami Android oraz iOS. ORLEN Charge pozwala na optymalne zaplanowanie trasy i procesu ładowania samochodu elektrycznego.

Przy jej pomocy można znaleźć najbliższą stację oraz sprawdzić, które złącza i o jakiej mocy są aktualnie dostępne. Pozwala ona na rozpoczęcie i zakończenie sesji ładowania w dowolnym momencie i miejscu, a także monitorowanie poziomu i mocy ładowania pojazdu. Dzięki aplikacji jej użytkownik może też sprawdzać historię swoich sesji ładowania oraz wyszukać udogodnienia znajdujące się w pobliżu ładowarki. To wyjątkowo funkcjonalne i bardzo intuicyjne rozwiązanie dla kierowców aut elektrycznych.
Samo korzystanie z aplikacji jest niezwykle proste - wystarczy się zarejestrować oraz wprowadzić dane dotyczące pojazdu. Za pomocą filtrów lub mapy możemy znaleźć i wybrać odpowiednią dla nas stację ładowania. Przed rozpoczęciem samej sesji ładowania na stacji musimy dodać dane karty płatniczej, wybrać odpowiednie złącze i rozpocząć sesję. Za pomocą aplikacji także kończymy ładowanie naszego pojazdu.

W każdej chwili możemy także skontaktować się z pracującą - całodobowo telefoniczną infolinią, która służy nam pomocą, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Coraz łatwiejsze dalekie podróże autem elektrycznym! - Motofakty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska