Coraz mniej nowych mieszkań. Deweloperzy omijają dwa powiaty Opolszczyzny, za to najbardziej lubią Opole

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Rynek budownictwa w województwie opolskim gwałtownie hamuje.
Rynek budownictwa w województwie opolskim gwałtownie hamuje. Paweł Dubiel
Budownictwo gwałtownie hamuje w województwie opolskim. Jest mniej nowych mieszkań, ale jeszcze mniej przygotowywanych budów. Opolski GUS udostępnił najnowsze dane o sytuacji budownictwa w regionie.

We wrześniu tego roku liczba oddanych do użytku mieszkań w województwie opolskim spadła o 18 procent w porównaniu do września 2021 r.

O prawie połowę (48 procent) spadła liczba rozpoczętych budów mieszkaniowych, a o 30 procent mniej niż przed rokiem mieszkań czy domów dostało pozwolenie na budowę lub ich budowa została zgłoszona administracji budowlanej w procedurze uproszczonej.

To oznacza, że kryzys w branży budowlanej będzie się nasilał. Firmy budowlane i inwestorzy kończą rozpoczęte budowy, ale mniej chętnie zabierają się za przygotowanie kolejnych.

Bardziej jest to widoczne w budownictwie indywidualnym. Firmy deweloperskie w ciągu 9 miesięcy tego roku miały nawet więcej wydanych pozwoleń na budowę lub zgłoszeń (o 16 procent) w porównaniu do podobnego okresu w 2021. Także ankietowani przez GUS przedsiębiorcy deklarują najczęściej, że odkładają decyzję o planowanych inwestycjach.

W całym województwie od stycznia do końca września tego roku oddano 2294 mieszkania. Najwięcej w Opolu (605), które jest w prawie 90 procentach zdominowane przez budownictwo deweloperskie.

Sporo mieszkań deweloperzy wybudowali także w powiecie brzeskim (159), nyskim (146), w powiecie opolskim (111) czy krapkowickim (94). Są jednak regiony omijane przez firmy deweloperskie, a ponieważ nie było tam także nowych mieszkań spółdzielczych czy komunalnych, mieszkańcom zostają tylko domy jednorodzinne.

Zero mieszkań deweloperskich GUZ odnotował w powiecie prudnickim i strzeleckim. Po kilkanaście nowych mieszkań w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, kluczborskim, oleskim czy głubczyckim.

Powiatem o najmniejszym ruchu budowlanym jest Prudnik (34 nowe mieszkania), ale są to domy o największej średniej powierzchni w województwie, bo przeciętnie mają po 175 metrów kwadratowych powierzchni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska