Coraz więcej banków rezygnuje z kredytów we frankach

(dora)
Halina Kochalska, analityk Gold Finance. (fot. Gold Fince)
Halina Kochalska, analityk Gold Finance. (fot. Gold Fince)
Ubywa banków oferujących zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego we franku szwajcarskim - wynika z analizy przygotowanej przez analityka Gold Finance.

Z kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich zrezygnował Deutsche Bank PBC. O kredyt w CHF będą mogły się starać jedynie osoby o łącznym dochodzie gospodarstwa domowego powyżej 12 tys. zł netto.

Zobacz: Będzie trudniej o pieniądze na mieszkanie?

- I nie oznacza to, że kredyt w CHF zostanie im udzielony – podkreślają przedstawiciele banku i zaznaczają, że w zamian klientowi może być zaproponowany kredyt w euro.

Do zeszłego roku fank był ulubioną walutą Polaków, zaciągających kredyt mieszkaniowy. Teraz jest coraz bardziej spychany na margines - mówi Halina Kochalska, analityk Gold Finance.

Obecnie kredyty hipoteczne w CHF oferuje już tylko osiem banków. Zaś jedynie tylko trzy banki oferują zaciągnięcie kredytu do finansowania całości nieruchomości.

- Kredyt we franku nadal można dostać w Alior Banku, mBanku, MultiBanku, BPH, Polbanku, Nordea Banku, Kredyt Banku i PKO BP - wymienia Halina Kochalska. - Na 100 proc. wartości nieruchomości udzielają go tylko trzej pierwsi gracze.

Jak dodaje Kochalska, kredyty we franku nie cieszą się już jednak szczególną popularnością. - Banki zniechęciły do nich m.in. wysokimi marżami odsetkowymi. Już od kilku miesięcy średnia marża odsetkowa dla tych kredytów jest sporo wyższa niż dla kredytów w euro. Frankowi nie pomaga już nawet niższy poziom LIBOR-u niż dla euro - tłumaczy.

Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, obecnie na około 3 tys. kredytów hipotecznych w walutach obcych sprzedawanych miesięcznie, dwie trzecie przypada

na euro, a tylko jedna trzecia na franki szwajcarskie.

Pozostałe ok. 12 tys. kredytów hipotecznych sprzedawanych miesięcznie to kredyty w złotych.

-A jeszcze w 2008 r., gdy miesięcznie podpisywano w granicach 30 tys. umów kredytowych, około 80 proc. wszystkich stanowiły zobowiązania we franku - przypomina Kochalska. - Od ubiegłego roku pozycję konsekwentnie buduje euro.

W pierwszym kwartale kredyty w eurowalucie stanowiły blisko 11 proc. mieszkaniowych kredytów walutowych. W II kwartale było to prawie 43 proc., w III kw.

54 proc., a w IV kwartale już 67 proc.

- Kariera euro to m.in. efekt dużo większej dostępności w porównaniu do innych walut obcych - tłumaczy analityk Gold Finance. - Jak bolesne i kosztowne może być poszukiwanie franka szwajcarskiego, banki dotkliwie przekonały się w czasie kryzysu finansowego.

Zobacz: 30 mln zł w 3 miesiące. Tak się zadłużają Opolanie

Z danych BIK wynika również, że to hipoteczne kredyty złotowe stanowią większy problem dla banków niż kredyty walutowe.

- Spłacalność kredytów złotowych pogorszyła się w IV kwartale o ok. 0,5 pkt proc. Odsetek złych kredytów doszedł do ok. 2 proc., podczas gdy spłacalność kredytów walutowych nie zmieniła się. Odsetek złych kredytów nadal oscyluje tu w granicach 1 proc. – mówił Andrzej Topiński, główny ekonomista BIK PZU przy okazji publikacji najnowszego raportu InfoDługu na temat zaległych płatności Polaków.

Powód? Kredyt hipoteczny w walucie obcej dostępny jest dla osób o wyższych dochodach. Aby go uzyskać, zgodnie z rekomendacją S klient musi posiadać zdolność kredytową

na kwotę o 20 proc. wyższą niż ta, o którą wnioskuje.

- Osoby, które balansują na granicy zdolności kredytowej na wymarzone mieszkanie muszą więc pożyczać w złotym, a potem spłacać o ok. 20 proc. wyższe raty niż w przypadku tego samego kredytu, ale w walucie - tłumaczy Kochalska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska