Coraz więcej emerytów na Opolszczyźnie dorabia. Głównie są to kobiety z najniższą emeryturą

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
W przeciętnym opolskim zakładzie pracy ponad 6 procent załogi stanowią  emeryci.
W przeciętnym opolskim zakładzie pracy ponad 6 procent załogi stanowią emeryci. Pexels
O ponad 10 procent wzrosła w Polsce liczba pracujących emerytów. Również na na Opolszczyźnie przybywa dorabiających seniorów. Niskie emerytury i wysoka inflacja skłaniają wielu seniorów szukania dodatkowego źródła utrzymania.

ZUS sprawdził, ilu przybyło pracujących emerytów w ciągu ostatnich czterech lat (od 2018 do końca 2022 r.). W całej Polsce liczba dorabiających do emerytury seniorów wzrosła o 10,5 procent.

- W województwie opolskim na 1000 osób pobierających emeryturę, 123 osoby mają dodatkowy dochód z tytułu aktywności zawodowej - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu. - W ciągu ostatnich kilku lat odsetek pracujących seniorów w regionie wzrósł. Dla porównania pod koniec 2018 rok na 1000 osób z emeryturą z ZUS dorabiało 115 z nich.

W skali całego kraju liczba pracujących emerytów wzrosła z 747 do 826 tysięcy osób. Najwięcej seniorów pracuje w województwie mazowieckim i w Warszawie, a najmniej w podkarpackim.

Częściej na emeryturze pracują kobiety.

Nie jest to niespodzianką, ponieważ kobiety w Polsce przechodzą na emeryturę o pięć lat wcześniej (w wieku 60 lat, a mężczyźni w wieku 65 lat). W związku z tym kobiety mają często mniej lat składkowych i w związku z tym niższe emerytury.

To właśnie niskie emerytury i wysoka inflacja przede wszystkim skłaniają wielu seniorów szukania dodatkowego źródła utrzymania.

Z drugiej strony w wielu przypadkach osoby, którym przysługuje emerytura, wcale nie chcą rezygnować z pracy. Przykładem są lekarze, którzy po wejściu w wiek emerytalny nadal pracują. Bez nich system zdrowia by się zawalił. Wystarczy wspomnieć, że na koniec 2020 roku było 153,5 tysiąca lekarzy w Polsce, z czego ponad 38,5 tysiąca z nich w wieku 65+

Kobiety stanowią 57,5 procent pracujących emerytów. Średni wiek pracującego seniora to wśród panów prawie 69 lat, a wśród pań 66 lat.

  • W gronie pracujących emerytów, którzy podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu, najwięcej pracuje na podstawie umowy o pracę (to 39,1 procent ogółu pracujących emerytów).
  • Własną działalność gospodarczą prowadzi aż 29 procent. seniorów.
  • Natomiast w ramach umowy zlecenia dorabia 26 procent emerytów.

- Wielu emerytów decyduje się dorabiać, bo wypracowali świadczenie w wysokości najniższej ustawowej emerytury - dodaje Sebastian Szczurek. Panie częściej decydują się na taki krok prawdopodobnie dlatego, że na ogół mają skromniejsze emerytury od tych, które pobierają mężczyźni (z powodu niższych zarobków, krótszego stażu pracy oraz niższego o 5 lat wieku emerytalnego).

W przeliczeniu na 1000 osób zatrudnionych w firmach na Opolszczyźnie pracuje 62 emerytów (jeszcze w 2019 roku było ich 56). Oznacza to, że w przeciętnym opolskim zakładzie pracy ponad 6 procent załogi stanowią emeryci.

Eksperci mówią, że liczba pracujących emerytów będzie sukcesywnie wzrastać.

Z jednej bowiem strony z powody kryzysu demograficznego brakuje rąk do pracy. Z drugiej strony do szukania dodatkowego źródła utrzymania będą zmuszać niskie emerytury. Obecnie emerytura wynosi około 55 procent ostatniej pensji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska