Coraz więcej kobiet studiuje na Politechnice Opolskiej

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Studiowanie na kierunku technicznym nie zależy od płci, ale od zainteresowań – uważa Sara Szumska, studentka informatyki.
Studiowanie na kierunku technicznym nie zależy od płci, ale od zainteresowań – uważa Sara Szumska, studentka informatyki. Sławoj Dubiel
Przybywa dziewczyn na uczelniach technicznych. Dziś płeć piękna stanowi średnio aż 37 proc. studentów politechnik. Na PO kobiet jest nawet więcej - blisko 40 procent.

Z raportu "Kobiety na politechnikach 2015", przygotowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, wynika, że liczba kobiet na polskich uczelniach technicznych od siedmiu lat regularnie wzrasta.

- W roku akademickim 2007/2008 dziewczyny stanowiły jedną trzecią ogólnej liczby studentów. Dziś na Politechnice Opolskiej blisko 40 proc. to studentki - mówi Kamil Kalinowski z Sekcji Promocji i Kultury PO.

Według raportu Perspektyw liczba dziewczyn na polskich uczelniach technicznych od 2007/2008 wzrosła o ponad 20 tys., podczas gdy liczba mężczyzn spadła o ponad 16 tys. Zdaniem prof. Krystyny Macek-Kamińskiej, prorektor PO ds. dydaktyki, to m.in. zasługa kampanii "Dziewczyny na politechniki!", promującej naukę na kierunkach ścisłych wśród maturzystek.

- Dziewczyny coraz bardziej interesują się kierunkami technicznymi. To widać. Chociaż... wciąż najrzadziej wybierają studia na wydziale elektrotechniki, automatyki i informatyki czy na wydziale mechanicznym albo budownictwa. Szkoda, bo myślę, że są takie, które dzięki swojej rzetelności i systematyczności poradziłyby sobie na tych kierunkach - uważa prorektor PO.
W bieżącym roku akademickim na Politechnice Opolskiej kształci się w sumie 3287 dziewczyn, najwięcej na wydziale wychowania fizycznego i fizjoterapii (935) oraz na wydziale inżynierii produkcji i logistyki (775). Najmniej - bo 105 - studentek uczy się na wydziale elektrotechniki, automatyki i informatyki. Jedną z nich jest Sara Szumska.

- Na pierwszym roku nie widziałam zbyt wielu dziewcząt. Teraz ta tendencja się zmienia - podkreśla. - Uważam, że studiowanie na kierunku technicznym, ścisłym nie ma żadnego związku z płcią, a wiąże się przede wszystkim z zainteresowaniami. Niestety, czasem nawet jeśli zainteresowania są, to dziewczynom brakuje pewności siebie. Myślą, że sobie nie poradzą. Ja nigdy nie czułam się gorszym informatykiem przez to, że jestem dziewczyną, ale to może dlatego, że mój tato - też absolwent informatyki na PO - zachęcał mnie do tych studiów technicznych. "Idź - mówił - dasz radę"- wspomina Sara.

Wszystkie maturzystki zainteresowane studiami na kierunkach technicznych mogą wybrać się na Politechnikę Opolską 23 kwietnia. Uczelnia organizuje wtedy dzień otwarty z elementami programu specjalnie dla pań.

- Będzie spotkanie z Sarą Szumską i "Bieg w kasku" - zachęca Kamil Kalinowski. Zapisy grup na [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska