Coraz więcej Opolan choruje na grypę. Największa liczba...

  Coraz więcej Opolan choruje na grypę. Największa liczba zachorowań przypada na okres styczeń-marzec

  Iwona Kłopocka

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  W styczniu na Opolszczyźnie odnotowano 8,5 tysiąca zachorowań na grypę. To więcej, niż w tym samym okresie w latach poprzednich.

  W styczniu na Opolszczyźnie odnotowano 8,5 tysiąca zachorowań na grypę. To więcej, niż w tym samym okresie w latach poprzednich. ©Janusz Wójtowicz / Polskapresse

  W styczniu na Opolszczyźnie odnotowano 8,5 tysiąca zachorowań na grypę. To więcej, niż w tym samym okresie w latach poprzednich. Tylko w pierwszym tygodniu lutego zachorowało 3,1 tys. Opolan.
  W styczniu na Opolszczyźnie odnotowano 8,5 tysiąca zachorowań na grypę. To więcej, niż w tym samym okresie w latach poprzednich.

  W styczniu na Opolszczyźnie odnotowano 8,5 tysiąca zachorowań na grypę. To więcej, niż w tym samym okresie w latach poprzednich. ©Janusz Wójtowicz / Polskapresse

  Wśród nich jest 1946 osób dorosłych (powyżej 15 lat) i 1172 dzieci. Najbardziej grypa dotknęła mieszkańców powiatu brzeskiego. Tam zachorowały w ostatnim tygodniu 1163 osoby, w tym pół tysiąca dzieci do lat 14. Dużo zachorowań jest także w powiecie strzeleckim - 700. Najmniej chorują mieszkańcy Opola (44) i powiatu kluczborskiego (3). Tu nie odnotowano zachorowań wśród dzieci.

  Grypa atakuje w całej Polsce

  W całej Polsce w pierwszym tygodniu lutego zarejestrowano ponad 236 tys.
  przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Każdego dnia zapadało na nią blisko 90 osób na 100 tysięcy mieszkańców. Choroba najbardziej atakuje w Pomorskiem, Wielkopolsce i na Mazowszu. Odnotowano też 15 zgonów z powodu grypy. 7 osób umarło na Śląsku.

  Grypa jest chorobą sezonową. Największa liczba zachorowań przypada na okres styczeń-marzec. To wciąż dobry moment, żeby się zaszczepić. Niestety, w Polsce szczepi się zaledwie 3,4 proc. mieszkańców. Najniższy wskaźnik jest wśród dzieci od 6 miesiąca do 4. roku życia - nie przekracza jednego procenta. Tymczasem jednym z najczęściej występujących powikłań u małych dzieci jest częściowa lub całkowita utrata słuchu. Inne powikłania to zapalenie mięśnia sercowego i porażenia neurologiczne.

  Kto powinien się zaszczepić?

  Lekarze zwracają uwagę, że zaszczepić powinny się kobiety, które planują ciążę. Mogą to zrobić nawet te, które już oczekują dziecka. Jak podkreśla prof. Lida Brydak, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy, „od dawna są dowody na to, że szczepionki nie zakażają płodu”.

  Powinni się też szczepić seniorzy oraz grupy zawodowe, które mają częsty kontakt z ludźmi. Wszyscy powinni często dezynfekować ręce, zakrywać usta i nos w czasie kaszlu i kichania, unikać dużych skupisk ludzi.  Źródło: Co dzieci powinny jeść, a czego unikać zimą, kiedy wszędzie mogą dopaść je wirus grypy?  Wideo: Dzień Dobry TVN/x-news

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »