Coraz więcej Opolan decyduje się na implanty zębów. To już nie jest luksus zarezerwowany tylko dla bogatych

Akcja specjalna Zdrowe zęby
To, co jeszcze kilka lat temu było zarezerwowane jedynie dla najbogatszych, dziś przestaje być luksusem. Na implanty warto się zdecydować nie tylko ze względów estetycznych.

– Takie rozwiązanie do niedawna kojarzyło się z celebrytami i gwiazdami show-biznesu, dla których nieskazitelny wygląd jest ważny, a koszty nie grają roli. Z roku na rok widzę jednak, że zwolenników implantów przybywa i to wśród ludzi, którzy z blaskiem fleszy nie mają nic wspólnego – mówi Aneta Mostowy, lekarz dentysta z gabinetu Estetiq w Opolu.

Pacjenci decydują się na wypełnienie miejsca po brakującym zębie nie tylko ze względów estetycznych. Przykładowo brak „szóstki”, niewidoczny podczas uśmiechu, może spowodować spore spustoszenie w jamie ustnej.

– Zęby, mając więcej miejsca, zmieniają swoje położenie względem tego, które jest dla nich naturalne. Dochodzi do odsłonięcia powierzchni zwykle osłoniętych, czego konsekwencją jest na przykład nadwrażliwość, powstawanie kamienia nazębnego – wyjaśnia dentystka. – Skutkiem niewypełnionego braku uzębienia może też być zaburzenie zgryzu oraz nieprawidłowe funkcjonowanie stawów skroniowo - żuchwowych.

Implanty, podobnie jak naturalne zęby, nie są niezniszczalne. Wiele zależy od tego, jak będziemy o nie dbać, ale też od ewentualnych chorób przyzębia.

– Higiena implantów nie różni się praktycznie niczym od dbania o własne zęby. Jeśli natomiast dojdzie do chorób przyzębia, takich jak chociażby parodontoza, może zdarzyć się, że stracimy taki sztuczny ząb – wyjaśnia doktor Mostowy. – To są bardzo rzadkie przypadki, ale należy o nich uczciwie powiedzieć. Innym zagrożeniem są uszkodzenia mechaniczne, czyli wybicie zęba na przykład w wyniku wypadków komunikacyjnych.

Implanty są wstawianie jedynie dorosłym pacjentom. Wynika to m.in. z tego, że do osiągnięcia pełnoletniości trwa wzrost kości.

– Wachlarz przeciwwskazań dziś jest już bardzo wąski. Nie założymy implantów osobom cierpiącym na reumatoidalne zapalenie stawów, choroby nowotworowe czy rozwiniętą osteoporozę – wylicza Aneta Mostowy, lekarz dentysta z gabinetu Estetiq w Opolu. – Cukrzyca, jeśli została wyregulowana lekami, nie jest natomiast przeciwwskazaniem do ich zastosowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska