Coraz więcej opolskich wcześniaków jest objętych specjalną...

  Coraz więcej opolskich wcześniaków jest objętych specjalną profilaktyką

  Zdjęcie autora materiału
  Iwona Kłopocka

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Wirus RS dla wcześniaka może być zabójczy. Jedyną formą profilaktyki jest podawanie leku Sinagis.

  Wirus RS dla wcześniaka może być zabójczy. Jedyną formą profilaktyki jest podawanie leku Sinagis. ©123RF

  Już 68 dzieci z województwa opolskiego skorzystało z programu lekowego „Profilaktyka zakażeń wirusem RS”, realizowanego od początku sezonu zakażeń, czyli od 1 października. W tym sezonie ostatnia szansa na podanie tego leku mija 28 lutego.
  Wirus RS dla wcześniaka może być zabójczy. Jedyną formą profilaktyki jest podawanie leku Sinagis.

  Wirus RS dla wcześniaka może być zabójczy. Jedyną formą profilaktyki jest podawanie leku Sinagis. ©123RF

  Do tej pory z ochrony przed niebezpiecznym wirusem korzystało w sezonie maksymalnie 32 dzieci. Podwojenie tej liczby wynika przede wszystkim z rozszerzenia grupy wiekowej wcześniaków kwalifikujących się do programu o maluchy urodzone między 28. a 32. tygodniem ciąży. Ratujący zdrowie i życie preparat Synagis podawany jest w naszym województwie jedynie w Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.

  - Jest to szczególnie ważne, gdyż wirus RS jest przyczyną wielu groźnych dla wcześniaków infekcji górnych dróg oddechowych. Może doprowadzić nawet do ich śmierci. Tylko w 2017 r. zmarło z tego powodu 6 maluszków - mówi Zofia Kucharska, kierująca Oddziałem Neonatologicznym w CGPiN, konsultant wojewódzki ds. neonatologii. - W ramach profilaktyki każdy zakwalifikowany wcześniak otrzymuje 3 - 5 dawek Synagisu. Immunizację przeprowadza się jednorazowo i należy ją rozpocząć przed ukończeniem 1. roku życia. Oczywiście ostateczna decyzja czy dziecko skorzysta z leku zawsze należy do rodziców, niemniej jest to bezpieczna i skuteczna forma profilaktyki u dzieci przedwcześnie urodzonych.

  - Co ważne, na ten konkretny wirus nie można dziecka zaszczepić, jedyną formą profilaktyki jest comiesięczne podawanie leku Synagis, zawierającego przeciwciała - dodaje Małgorzata Gawor, kierownik Poradni Neonatologicznej w CGPiN.

  W opolskim szpitalu przychodzi na świat większość wcześniaków z województwa.

  - Mamy już blisko 10-letnie doświadczenie związane z profilaktyką zakażeń wirusem RS. Podawanie leku Synagis rozpoczynamy jeszcze podczas ich pobytu w szpitalu - mówi Edward Puchała, dyrektor CGPiN. - Do programu kwalifikowane są też noworodki urodzone w innych szpitalach na Opolszczyźnie i odpowiadające obowiązującym kryteriom. Mając stały kontakt z pacjentami przedwcześnie urodzonymi doskonale zdajemy sobie sprawę jak bardzo ten lek jest potrzebny i skuteczny. Stąd też poza grupą 68 dzieci, które od października ubiegłego roku rozpoczęły immunoprofilaktykę, na podawanie leku Synagis zdecydowaliśmy się także w ramach projektu „Koordynowanie i kompleksowe wsparcie rodziny w zakresie poradnictwa specjalistycznego, profilaktyki, diagnostyki i niwelowania nieprawidłowości w rozwoju dzieci do lat 2” współfinansowanego przez UE ze środków EFS w ramach RPO WO na lata 2014 - 2020. W ramach projektu skorzystało z niego 4 dzieci. W tym przypadku lek został przeznaczony dla dzieci urodzonych w terminie, ale z istotną hemodynamiczną wrodzoną wadą serca. Ministerialny program nie przewiduje podawania Synagisu u dzieci z wadą serca, choć w przyszłości i one mogą być objęte programem, dlatego postanowiliśmy sfinansować go u czworga dzieci z funduszy unijnych.

  Aktualnie koszt profilaktyki u jednego pacjenta wynosi ok. 10-25 tys. zł.  FLESZ - Co pracownik może robić na zwolnieniu lekarskim
  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »