Coraz więcej stron internetowych radzi, jak popełnić samobójstwo

kolaż: Tomek
Policja ma ludzi odpowiedzialnych za monitorowanie internetu, ale komunikatami potencjalnych samobójców na tego typu forach się nie zajmuje.
Policja ma ludzi odpowiedzialnych za monitorowanie internetu, ale komunikatami potencjalnych samobójców na tego typu forach się nie zajmuje. kolaż: Tomek
Skoczyć z wysokiego budynku, zastrzelić się, powiesić czy zabić tabletkami i alkoholem? W internecie roi się od poradników dla tych, którzy chcieliby ze sobą skończyć.

"Powieszenie ostatnio przeżywało swój renesans na Dzikim Zachodzie - pisze autor jednej z takich stron. - Problem w tym, że stosunkowo trudno jest doprowadzić do szybkiej śmierci, agonia trwa typowo do 30 minut. Wskutek braku doświadczenia, często dochodzi do pęknięcia liny lub uchwytu i jedynie naderwania rdzenia kręgowego, a bezwładne już ciało, z którego zwieraczy wycieka mocz i kał, znajduje rodzina bądź znajomi tylko po to, aby w szpitalu wsadzić je na wózek inwalidzki lub też łóżko. Nie wybrałbym tej metody".

5 kroków dla samobójcy

Powyższy opis to fragment instrukcji dla tych, którzy chcą się targnąć na życie, autorstwa anglojęzycznego blogera. Zamieścił ją na swojej stronie - starannie przetłumaczoną i skróconą - polski internauta. Zatytułował: "Jak popełnić samobójstwo - kompletny przewodnik". W "5 krokach" opisuje, jak przygotować się do autodestrukcji.
Radzi, by samobójstwo najpierw szczegółowo zaplanować, napisać jasny, zrozumiały list pożegnalny, zastanowić się, co cię może czekać po śmierci - w zależności od tego, czy jesteś wierzący czy nie, wybrać metodę i odpowiedni moment.

- Bo właściwy moment to połowa sukcesu - przestrzega. - Pomyśl, jak głupio byłoby, gdyby okazało się, że powiesiłeś/powiesiłaś się ze zwycięskim kuponem totka w kieszeni.

"Kompletny przewodnik" dla samobójców to jedna z wielu takich wirtualnych instrukcji.

- Stron cieszących się dużą popularnością jest może kilkanaście - wyjaśnia Marek Dudek z organizacji Dyzurnet.pl, która jest punktem kontaktowym przyjmującym zgłoszenia dotyczące nielegalnych treści w internecie. - Choć ich treść bulwersuje, niewiele możemy z nimi zrobić. Żebyśmy mogli taki wpis zgłosić policji, rada musi być napisana przez konkretną osobę do innej konkretnej osoby. Tymczasem większość informuje po prostu o różnych możliwościach czy też sposobach odebrania sobie życia.

Szczegółowe instrukcje o rodzajach samobójstw zawiera też inna strona. Jej autor opisuje m.in. najniebezpieczniejsze - bo grożące przeżyciem - i najbardziej bolesne metody samobójstwa.

- Skok z wysokości nie zawsze kończy się natychmiastową śmiercią - objaśnia. - Można umierać w agonii, krzycząc z bólu spowodowanego zniszczeniami w obrębie narządów wewnętrznych i połamanymi kończynami, albo zostać odratowanym z całym tego skutkiem - kalectwem. Skok pod pociąg to chyba najgłupsza i potencjalnie najstraszliwsza akcja - ciągnie dalej. - Szczególnym pechowcem był mężczyzna, który rzucił się pod jadącą lokomotywę. Nie zginął pod jej kołami, lecz dostał się do tzw. pudła (jakiś element konstrukcyjny lokomotywy). Został zmasakrowany, jego narządy wewnętrzne zostały zgniecione. Maszynista stwierdził, że jeszcze dzisiaj (po tylu latach od zdarzenia) słyszy przeraźliwe krzyki tego człowieka, który umierał przez godzinę...

Każdy opisany przypadek internauta zilustrował makabryczną fotografią samobójcy.
Zamieścił też opis jego zdaniem najbardziej skutecznej metody na zabicie się - hipotermii, czyli wychłodzenia organizmu. By "zminimalizować ryzyko odratowania" radzi spożyć dużą ilość alkoholu. - Efektem takiego działania będzie lepsze ukrwienie kończyn, co zmniejszy ryzyko ciężkich odmrożeń - wyjaśnia.

Makabra poza prawem

Psycholog dr Alicja Głębocka twierdzi, że twórcom takich stron zależy po prostu na tym, by zaistnieć w wirtualnej przestrzeni.

- A im mocniej, im drastyczniej, tym większa szansa na rozgłos i lepszy efekt
- wyjaśnia.

- Dotychczas złożyliśmy w sprawie stron czy wypowiedzi na forach internetowych z poradami dla samobójców trzy zawiadomienia o przestępstwie do prokuratury, traktując je jako namowę lub udzielanie pomocy przy targnięciu się na własne życie - mówi Justyna Podlewska, prawnik Fundacji Dzieci Niczyje. - Niestety w polskim prawie w kwestii przestępstw dokonywanych za pomocą internetu są spore braki i takie sprawy są zazwyczaj umarzane.

- Nakłanianie i udzielanie pomocy do targnięcia się na życie jest karalne - stwierdza Lidia Sieradzka, rzecznik opolskiej prokuratury. - Jednak każda taka sprawa musi zostać oceniona indywidualnie. Zwłaszcza że aby można było pociągnąć kogoś do odpowiedzialności, niestety musimy mieć do czynienia ze skutkiem, czyli w tym przypadku doprowadzeniem człowieka do targnięcia się na życie. Autorzy tych poradników powinni pamiętać, że w każdej chwili ich czyn może kosztować ludzkie życie.

Zainteresowanie wirtualnymi poradnikami dla samobójców jest duże. "Kompletny przewodnik" przeczytało już ponad 6700 internautów, a na forum drugiej ze wspomnianych stron są setki wpisów. Dziesiątki to prośby o podanie najszybszej i najłatwiejszej metody zabicia się.

- Jestem zdecydowany na śmierć - pisze Chello. - Szukam dojścia do silnych leków nasennych. Mój nr Gadu-Gadu to...

- Bardzo proszę o pomoc! Chcę umrzeć, i to jak najszybciej. Podajcie mi sposób... - prosi Mario.

- Nie potrafię dłużej, cięłam się już od dłuższego czasu, początkowo to pomagało, teraz już nie, potrzebuję ostatecznego rozwiązania, zrobię to! Będę próbować, aż się uda. Inaczej nie potrafię, nie radzę sobie z tymi problemami, ja naprawdę chcę się zabić, pragnę tego jak niczego! - woła na forum NaNa.

17-letnia Ewa zwierza się, że o samobójstwie myśli każdego dnia. - Nie daję sobie rady z niczym. Już może dawno skończyłabym ze sobą, gdyby nie ten lęk i ból i strata bliskich mi dwojga przyjaciół. Nie będę tęskniła za rodzicami czy rodziną, bo dla nich to by było na korzyść, gdybym umarła, kiedyś w kłótni mama powiedziała mi, że żałuje, że mnie urodziła. Mogła mnie przecież usunąć. Urodziła mnie, jak miała 18 lat. Chcę już z tym wszystkim skończyć.

Zdaniem dr Alicji Głębockiej takie wpisy to często właśnie wołanie o pomoc, chęć zwrócenia na siebie uwagi.

- Jest też pewna grupa osób, która nie radzi sobie z wysokimi wymaganiami stawianymi przez współczesną cywilizację - mówi psycholog. - Żyjemy w dużym tempie, trzeba znać już nie jeden, a trzy języki obce, mieć dobrą pracę. Niewielu ludzi jest w stanie sprostać takim wyzwaniom. Rozdźwięk między tym, jaki jestem, a tym, jaki chciałbym być, może powodować niską samoocenę, a w konsekwencji myśli samobójcze.

Ilu z tych, którzy piszą o samobójstwie na forach, rzeczywiście targnie się na swoje życie - nie wiadomo.

- Ale z pewnością każdy sygnał o myślach samobójczych musi być poważnie brany pod uwagę - kwituje dr Głębocka. - Trudno jednak wyobrazić sobie, by policja sprawdzała każdy wpis na forum tego typu stron. Takie internetowe fora i poradniki to niestety koszt, jaki ponosimy za szybki dostęp do informacji.

Treść tych stron nie pozostaje niestety bez echa. Świadczą o tym choćby takie wpisy: - Moja kumpelka Ania (tu pada nazwisko - przyp. red.) z Gdańska ma 23 lata i próbowała popełnić samobójstwo lekami - zgodnie z instrukcją z jednej ze stron internetowych - pisze internautka o nicku Korcia. - Dziś jest (i już zawsze będzie) nieruchoma... Jej sparaliżowane ciało jest niezdolne do najmniejszego ruchu, straciła też wzrok... Ale jest w 100 procentach świadoma.

Katrin77: - Mój chłopak czytał tę stronę, wiem to bardzo dobrze, i 10 czerwca 2007 się powiesił. (...) Moje życie już nigdy nie wróci do normy.

Krwawe żniwo

Policja ma ludzi odpowiedzialnych za monitorowanie internetu, ale komunikatami potencjalnych samobójców na tego typu forach się nie zajmuje.

- Nie starczyłoby funkcjonariuszy, by podołać takiemu zadaniu - mówi Maciej Milewski z biura prasowego opolskiej Komendy Wojewódzkiej Policji. - Policjanci monitorują sieć pod kątem pedofilii, pornografii dziecięcej, przestępczości gospodarczej czy intelektualnej. Przypadkami samobójstw oczywiście się zajmujemy, ale wtedy, gdy dotrze do nas konkretne zgłoszenie o usiłowaniu.
W regionie od stycznia do końca marca tego roku było już 37 zgłoszeń dotyczących samobójstw.

- 23 przypadki zakończyły się zgonem - informuje Maciej Milewski. - Były to zazwyczaj zgłoszenia kogoś, kto znalazł martwego już samobójcę. Dwukrotnie z powodzeniem reagowali nasi negocjatorzy.

W roku 2008 opolska policja zanotowała 157 zgłoszeń dotyczących samobójstw. 76 z nich zakończyło się śmiercią.

W 2008 roku w całej Polsce odnotowano 5237 zamachów samobójczych, 3964 osób nie udało się uratować. Najwięcej, bo ponad 2 tys. samobójstw, miało miejsce w domu. 3801 samobójców odebrało sobie życie, wieszając się. W znakomitej większości (prawie 2,5 tys. przypadków) powodów nie udało się ustalić. Z tych wiadomych najczęściej pojawiały się: choroba psychiczna, problemy rodzinne, przewlekła choroba albo zawód miłosny. Na 3964 samobójców aż 3333 to mężczyźni.

- Na Opolszczyźnie jest podobnie - stwierdza Maciej Milewski. - W tym roku wszystkie 23 zgony dotyczyły właśnie mężczyzn.

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 52

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

d
dosyć !

Nie prosiłem o rozważania lecz o instrukcje

L
Lost

Mam te same myśli i szukam sposobu żeby nie bolało. Chyba najlepszym wyjściem jest zapic się w zimę i położyć gdzieś w śniegu i czekać aż hipotermia dopadnie. Powód jest jaden i jasny..Nie mam pojęcia jak żyć w systemie. Mam problem z dokonaniem wyboru, nawet z rozmową z człowiekiem. Z własnymi rodzicami wymienię parę słów i kończy się rozmowa bo nie wiem co powiedzieć dalej. Z takim problemem to nie czeka mnie żadna przyszłość. A jak nawet to same długi i życie na ulicy..A jak tak nie chce. Dlatego lepiej się za zabić..Nie chce w domu do jak rodzice mieli by żyć w nim później. Szkoda mi mojej rodziny.choć i tak się nie odzywa i to dlatego ze nie ma że mną o czym porozmawiać. Bo na niczym się nie znam nie mam swojego zdania. Już czuje się jak cień i tylko rodzicom generuje dodatkowe koszty. Jak narazie nie jestem gotowy ale to wszytko idzie w właśnie tym kierunku.chce pomocy ale do tego trzrba zacząć mówić. A jak na mam zacząć mówić jak wydukanie paru słów graniczy z wielkim wysiłkiem.. To jest najgorsze co może Cię spotkać na tym świecie

L
Lost

Mam te same myśli i szukam sposobu żeby nie bolało. Chyba najlepszym wyjściem jest zapic się w zimę i położyć gdzieś w śniegu i czekać aż hipotermia dopadnie. Powód jest jaden i jasny..Nie mam pojęcia jak żyć w systemie. Mam problem z dokonaniem wyboru, nawet z rozmową z człowiekiem. Z własnymi rodzicami wymienię parę słów i kończy się rozmowa bo nie wiem co powiedzieć dalej. Z takim problemem to nie czeka mnie żadna przyszłość. A jak nawet to same długi i życie na ulicy..A jak tak nie chce. Dlatego lepiej się za zabić..Nie chce w domu do jak rodzice mieli by żyć w nim później. Szkoda mi mojej rodziny.choć i tak się nie odzywa i to dlatego ze nie ma że mną o czym porozmawiać. Bo na niczym się nie znam nie mam swojego zdania. Już czuje się jak cień i tylko rodzicom generuje dodatkowe koszty. Jak narazie nie jestem gotowy ale to wszytko idzie w właśnie tym kierunku.chce pomocy ale do tego trzrba zacząć mówić. A jak na mam zacząć mówić jak wydukanie paru słów graniczy z wielkim wysiłkiem.. To jest najgorsze co może Cię spotkać na tym świecie

o
obiektywny

Zrobiłem straszną głupotę, z konsekwencjami tylko dla siebie - na szczęści, najlepsze jest wyjście honorowe, bo wstyd żyć z takim piętnem.

M
Malwina
W dniu 04.12.2018 o 01:50, Iwona napisał:

Hej ja też mam 33 lata rozpadło się moje drugie małżeństwo i nie mam już sił walczyć o jego przetrwanie

Hej jestem w Twoim wieku i rowniez jestem po rozwodzie .Poznalam 2 lata temu faceta z ktorym bylam te 2 lata

rozpadlo sie

L
Lolek

Myślę .......

L
Lolek

Myślę .......

o
ona
W dniu 22.06.2013 o 17:34, Novo napisał:

Zyjesz?to się do mnie odezwij.

e
exelek

Boję się To zrobić, bo pewnie boli zanim się odejdzie.Też mam sporo problemów, z którymi już sobie nie radzę, a idzie Nowy Rok.Czas stary chyba jakoś zakończyc:(

I
Iwona

Hej ja też mam 33 lata rozpadło się moje drugie małżeństwo i nie mam już sił walczyć o jego przetrwanie

A
Agnieszka

Adaś , mamy podobnie . Tez wszystko tracę . Papelniam te same błędy.... zostałam bez niczego . Chęć odejścia jest silniejsza . Nie widzę innego sposobu na poukładanie się życia . Nie potrafię dłużej żyć w taki sposób . To mnie zabiło , praz brak ludzi którzy są bezinteresowni . Nikogo nie było na prawdę . Zawsze byłam sama . Zawsze byłam po coś .

A
Agnieszka

Adaś , mamy podobnie . Tez wszystko tracę . Papelniam te same błędy.... zostałam bez niczego . Chęć odejścia jest silniejsza . Nie widzę innego sposobu na poukładanie się życia . Nie potrafię dłużej żyć w taki sposób . To mnie zabiło , praz brak ludzi którzy są bezinteresowni . Nikogo nie było na prawdę . Zawsze byłam sama . Zawsze byłam po coś .

A
Agnieszka
W dniu 25.09.2018 o 01:28, Adaś napisał:

HEJJ, mam 34lata i raz stracilem rodzine i przyjaciol ledwo sie pozbieralem. Udalo mi sie jednak stwozyc nowa rodzine i nagle wszystko trace laduje na ulicy ...teraz to mnie przeroslo...nie chce nowej rodziny juz...juz nie potrafie ufac...zostalo mi tylko jedno...ale jak to zrobic? Chcialbym usnac i nigdy sie nie obudzic...chce to zrobic w ten weekend...Adaś

z
zdzis40

Ja tam nie wiem ile jest takich stron i co tam piszą dla mnie takie strony to idiotyzm że ktoś zakłada zawsze byłem silny psychicznie mam 46 lat i 22 lata po ślubie żyliśmy uczciwie żadnych problemów ze 3 razy była kłótnia nieraz jakaś sprzeczka a jak mnie wywalali dzwiami jak miałem gdzieś cos załatwiać to w chodziłem kominiem nigdy sie nie poddawałem aż do 7.11.2018 rok gdy obca kobieta oskarzyła mnie o przemoc w MOPR a tam nawet żony nie słuchali i ograniczyli jej wolność zmuszając zamieszkać w ośrodku mówiąc że jak wyjdzie odbiorą nam córkę 15 letnia fakt troszkę ona namieszała. Ja raczej rzadko pije a na pewno nie nadużywam i wieczorem kupiłem 4 piwa i pijąc coś mnie ruszyło nie wiem co po prostu napisałem sms do żony i wyciągnąłem tabletki nie wiem kiedy co jak wpadła policja i żona w ostatniej chwili potem w Miejskim Ośrodku Wsparcia Rodzinie mówili żonie że chciałem zwrócić na siebie uwagę oczywiście ja trafiłem do psychiatry a on stwierdził że leczy ludzi chorych nie alkoholików nawet zemną nie rozmawiając i wysłał mnie na izbę wytrzeźwień za co nie wiem bo nie szalałem w domu ale 250 zł zapłaciłem. Dopiero na drugi dzień walnąłem się w łeb co ja wyprawiam facet silny psychicznie zawsze walczący do końca nigdy się nie poddaje. Dziś wiem że nie ważne jaką masz psyche jaki jesteś czy oglądasz takie strony ważne jest by nikt cię nie zostawił w trudnej sytuacji jak naszą rodzinne zostawił I olał MOPR. Dziś wiem że nieraz nieświadomie można zrobić coś głupiego nie wiedząc nawet nic o tych stronach. Wiem również że najgłupsze co można zrobić to odebrać se życie przez innych
POZDRAWIAM

A
Adaś

HEJJ, mam 34lata i raz stracilem rodzine i przyjaciol ledwo sie pozbieralem. Udalo mi sie jednak stwozyc nowa rodzine i nagle wszystko trace laduje na ulicy ...teraz to mnie przeroslo...nie chce nowej rodziny juz...juz nie potrafie ufac...zostalo mi tylko jedno...ale jak to zrobic? Chcialbym usnac i nigdy sie nie obudzic...chce to zrobic w ten weekend...Adaś

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3