Coraz więcej sukcesów naukowców z Uniwersytetu Opolskiego

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Jeden z projektów, w którym biorą udział naukowcy z UO, dotyczy sztucznej inteligencji.
Jeden z projektów, w którym biorą udział naukowcy z UO, dotyczy sztucznej inteligencji. Mat. uczelni
Dr Krzysztof Badora będzie doradzać ministrowi rozwoju, prof. Dariusz Szostek znalazł się w międzynarodowym zespole badawczym, a projekt komunikacji międzykulturowej otrzymał grant wyszehradzki.

Dr Krzysztof Badora z Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UO został powołany przez ministra rozwoju do zespołu doradczego do spraw reformy systemu planowania przestrzennego.

Zespół jest organem doradczym wspomagającym prace resortu nad opracowaniem projektu nowej ustawy Prawo o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w celu gruntownej reformy całego systemu planistycznego.Członkowie zespołu będą przygotowywać rekomendacje w zakresie opracowania reformy systemu planowania przestrzennego oraz przedstawiać ministrowi stanowiska do uwag zgłaszanych w toku procesu legislacyjnego do projektów regulacji, przygotowanych z uwzględnieniem wyników prac zespołu.

Dr hab. Dariusz Szostek, prof. UO, dołączył do międzynarodowego zespołu badawczego „Mediterranea” na Mediterranea University of Reggio Calabria (Włochy). To międzynarodowy projekt badawczy dotyczący sztucznej inteligencji i prawa, a zatytułowany Sztuczna inteligencja i jej wpływ na europejskie ustawodawstwa krajowe, w którym biorą udział profesorowie prestiżowych zagranicznych uniwersytetów.

Działania studyjne będą prowadzone przez naukowców – nauczycieli, doktorantów, stypendystów z kilkunastu krajów i potrwają trzy lata. Jednostka badawcza „Mediterranea”, będąca częścią tego projektu naukowego, koordynowana jest przez Viglianisiego Ferraro.
Prof. Dariusz Szostek niedawno został ekspertem naukowym w Obserwatorium Sztucznej Inteligencji Parlamentu Europejskiego.
Socjologowie z programu Intercultural Communication otrzymali grant Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego na realizację projektu Borders & Dialogue: Past and Present of the Czech-Polish Borderland.

Liderem przedsięwzięcia jest Uniwersytet w Hradcu Králové. W serii wspólnych warsztatów i wykładów oraz działań analitycznych i popularyzatorskich wezmą udział studenci i wykładowcy komunikacji transkulturowej z UHK i komunikacji międzykulturowej z UO.

- Tematem działania jest kulturowa tożsamość regionu Broumova, dla którego Opolszczyzna będzie analitycznym kontrapunktem – mówi dr Michał Wanke, koordynator projektu ze strony Uniwersytetu Opolskiego. - Studenci przećwiczą metody oparte na sztuce, by zaprojektować i przeprowadzić interwencje społeczno-artystyczne w klasztorze w Broumovie oraz pałacu w Mosznej. Studenci będą pracować pod opieką wykładowców obu kierunków.

Projekt potrwa od września 2020 roku do lipca 2021, a jego budżet wynosi 20, 8 tys. euro.
Efektem projektu będzie wystawa „Granice i Dialog”.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska