Coraz więcej susłów na Opolszczyźnie

P. Eymann/Wikipedia
Jeszcze kilka lat temu susłów moręgowanych nie było w Polsce w ogóle.
Jeszcze kilka lat temu susłów moręgowanych nie było w Polsce w ogóle. P. Eymann/Wikipedia
Tegoroczne liczenie susłów moręgowanych w Kamieniu Śląskim wykazało ponad 770 zamieszkanych nor. Oznacza to, że ten wymarły dawniej gatunek ma u nas silną kolonię.

Jeszcze kilka lat temu susłów moręgowanych nie było w Polsce w ogóle. Wymarły na przełomie lat. 70. i 80. Teraz wracają, dzięki staraniom Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra".

W ramach przywracania tego gatunku susły pochodzące z Węgier i Słowacji są hodowane w poznańskim ogrodzie zoologicznym i wypuszczane na kolejnych stanowiskach.

Jako pierwszą "Salamandra" zaczęła odtwarzać kolonię susłów w Kamieniu Śląskim. Wybór nie był przypadkowy - to u nas najdłużej przetrwało liczne zgrupowanie tych zwierząt, zanim zostały wyniszczona przez nieprzemyślane ludzkie działania.

Obecnie przyrodnicy z Towarzystwa, przy pomocy wolontariuszy, corocznie monitorują odtwarzane stanowiska. Ten rok okazał się bardzo korzystny dla susłów na Opolszczyźnie i co najmniej podwoiły tam swoją liczebność.

- Szacowana na prawie 800 osobników kolonia powinna już przetrwać bez dodatkowego zasilania - mówi dr Andrzej Kepel, kierownik programu przywracania susła moręgowanego polskiej przyrodzie. - Kompleksy łąk w Kamieniu Śląskim są na tyle rozległe, że tamtejsza populacja susłów może się jeszcze dalej rozwijać, osiągając nawet wiele tysięcy osobników.

Kolejne dwie kolonie susłów moręgowanych są tworzone na Dolnym Śląsku, w Jakubowie Lubińskim i w Głębowicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska