Creme brulee, przypalony krem - to jeden ze słynniejszych deserów europejskich, szczególnie lubiany przez Francuzów.

Podobny deser serwują też Hiszpanie. Najpowszechniejszy jest creme waniliowy, można też spotkać czekoladowy, jak i z dodatkiem owoców.

Zasadą jest, że krem jest bardzo słodki, ale ilość cukru można ewentualnie dostosować do własnego gustu. Sam krem zapieka się w piekarniku, ważne, aby miał pyszną przypieczoną skarmelizowana skorupkę. Efekt ten najlepiej uzyskać, stosując palniki kuchenne do zapiekania.

Czekamy na Wasze rodzinne receptury!

> Przysyłajcie przepisy (składniki oraz sposób przygotowania) na ebilicka@nto.pl lub adres: nto, ul. Powstańców Śl. 9, 45-086 Opole z dopiskiem "Opolskie smaki".

Składniki:

> 500 ml wysokoprocentowej śmietany kremówki 36%
> 6 żółtek
> 1/3 szklanki białego cukru i 3 czubatej łyżeczki białego, drobnego cukru
> 5 łyżek brązowego cukru
> 1 laska wanilii

Sposób przygotowania:

> W rondelku powoli podgrzać śmietankę z cukrem (1/3 szklanki cukru) i wyłuskanymi ziarenkami z przeciętej wzdłuż laski wanilii. Gdy tylko śmietanka zacznie "szykować się" do wrzenia - ściągnąć rondelek z palnika
> Żółtka ubijać z resztą białego cukru, po jakimś czasie dolewać do nich powoli ciepłą śmietanę z cukrem, po łyżce, za każdym razem mieszając, jednocześnie starając się nie napowietrzać kremu. Ma on być gładki, sztywny i błyszczący, a nie puszysty.
> Przelać krem do żaroodpornych małych płaskich miseczek.
> Wstawić na 50 minut do piekarnika, nagrzanego do 100 stopni.
> Ostudzony krem schłodzić w lodówce przez minimum 5 godzin.
> Posypać każdy krem łyżką brązowego cukru, karmelizować, używając palnika kuchennego.