Cudowne źródełko i kaplica św. Barbary w Grobnikach

Redakcja
Jadąc z Kędzierzyna-Koźla do Głubczyc, przejeżdżamy przez wieś Grobniki. To właśnie tu swój zamek i kościół zbudowali rycerze maltańscy, którzy w drugiej połowie XII w. pojawili się pod Głubczycami.

Głosuj

Głosuj

Jeśli chcesz zagłosować w plebiscycie Perły Opolszczyzny na Cudowne źródełko i kaplicę św. Barbary w Grobnikach wyślij SMS o treści:

GLUBCZYCE.6 na nr 71051.

Koszt - 1,22 zł z VAT.

Ale zakon joannitów (inna nazwa rycerzy maltańskich) w Grobnikach pozostawił po sobie jeszcze jedną wspaniałą budowlę - kaplicę św. Barbary. Barokową budowlę ufundował w 1701 r. komtur grobnickich joannitów Zygmunt von Thun.

Jedna z legend mówi o biednej pobożnej dziewczynie, która była na służbie u rycerzy maltańskich. Pewnej zimowej nocy skończył się jej węgiel do ogrzewania izby. Jego zapas znajdował się za murem cmentarnym, ale droga była upiorna. Niewiasta biegła między grobami, co chwila huczała sowa, słychać było skrzypienie furty cmentarnej. Kiedy była już na miejscu, wrzuciła do fartucha kilka sztuk węgla i wróciła na zamek. Tam opał zamienił się w złoto. Jednak skromna dziewczyna nie chciała bogactwa dla siebie. Skarb przekazała na budowę kaplicy ku czci św. Barbary.

Wewnątrz zabytkowej budowli podziwiać można wspaniałą figurę świętej, która jest dziełem głubczyckiego rzeźbiarza Paula Ondruscha. Obok kapliczki znajduje się natomiast źródło. Dawni mieszkańcy wsi wierzyli, że ma ono cudowną moc. Podobno kiedyś ślepy mężczyzna przemył nią oczy i odzyskał wzrok. Woda miała też działać leczniczo na dolegliwości żołądkowe. W związku z tym przed wojną do źródełka ściągali pielgrzymi z całego Śląska. Dziś jednak odradzamy picie wody. Jest zanieczyszczone bakteriami coli.

Cudowne źródełko i kaplica św. Barbary w Grobnikach
Pozostałości po rycerzach maltańskich można spotkać też w okolicznych wsiach. Są one częścią szlaku "Śladami Zakonu Joannitów". Trasa prowadzi przez wsie, w których są budowle pozostawione przez rycerzy maltańskich. Szlak zaczyna się w Głubczycach i wiedzie przez Grobniki, Debrzyce, Nowe Sady, Lisięcice i z powrotem do Głubczyc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska