Cukiernia "Magosz” piecze prawdziwego kołocza.

9 lutego cukiernia "Magosz” w Krapkowicach uzyskała certyfikat o spełnieniu wymogów dotyczących wypieku "kołocza śląskiego/kołacza śląskiego”, który został zarejestrowany w dniu 27 lipca 2011 roku przez Komisje Europejską, jako chronione oznaczenie geograficzne.

Zobacz: Diament Forbesa dla Uniwersytetu Opolskiego

Tym samym stała się pierwszą cukiernią na terenie Gminy Krapkowice, która może legitymować swój wypiek tym świadectwem oraz specjalnym oznaczeniem "Chronione Oznaczenie Geograficzne”.

Certyfikat wystawiony przez Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych zaświadcza zgodność wykonania kołocza śląskiego/kołacza śląskiego ze ściśle określonymi normami, które przyjęła Unia Europejska.

Kołocz śląski to ciasto drożdżowe z nadzieniem serowym, makowym lub jabłkowym z charakterystyczną posypką.

Może być też wypiekane bez nadzienia jako jednowarstwowe ciasto drożdżowe z posypką. Jest to już dwudziesty dziewiąty polski produkt włączony do unijnego systemu chronionych nazw pochodzenia, chronionych oznaczeń geograficznych i gwarantowanych tradycyjnych specjalności.

Burmistrz Krapkowic podczas spotkania z Panem Franciszkiem Magoszem pogratulował mu osiągnięć.

- Mamy nadzieję, że w ślad za cukiernią "Magosz” pójdą kolejne cukiernie z terenu naszej gminy - stwierdził burmistrz Andrzej Kasiura.