Cukrzyca - globalna epidemia

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Są dwa typy cukrzycy - wieku młodzieńczego i wieku dojrzałego.
Są dwa typy cukrzycy - wieku młodzieńczego i wieku dojrzałego. brak
W Polsce na cukrzycę może chorować nawet 3 miliony ludzi. Ale aż co trzeci nie ma o tym pojęcia. Chorobie sprzyja nadwaga, dieta hamburgerowa i siedzący tryb życia. Tak można zapracować na udar

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, na świecie około 350 milionów ludzi choruje na cukrzycę, a w ciągu najbliższych 20 lat liczba ta może się podwoić.

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie skutecznie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności.

Światowa Organizacja Zdrowia uznała cukrzycę za epidemię o zasięgu globalnym. Według prognoz do 2030 roku ta choroba stanie się siódmą najczęstszą przyczyną śmierci. Tylko w 2012 roku cukrzyca była bezpośrednią przyczyną 1,5 miliona zgonów.

Są dwa typy cukrzycy - wieku młodzieńczego i wieku dojrzałego. Ta druga stanowi 80-90 proc. wszystkich przypadków. Cukrzyca typu 2 jest chorobą genetyczną, dziedziczną, ale nawet będąc genetycznie obciążonym można jej zapobiegać. Badania pokazują, że występuje ona przede wszystkim u osób kierujących się złymi nawykami, mających mało ruchu, niezdrową dietę.

Stwierdzono, że choroba ta najczęściej występuje jako konsekwencja otyłości. Początkowo objawy mogą być mylące - zwiększone pragnienie, silne parcie na pęcherz i częste oddawanie moczu, również w nocy. Z czasem występować może pogorszenie stanu oddechu, który zaczyna przypominać nieco zapachem aceton. Chory często zapada na liczne infekcje, co jest spowodowane spadkiem odporności; często są to infekcje układu płciowo-moczowego.

Chorobę wykrywa się na podstawie wywiadu z pacjentem oraz badania poziomu cukru we krwi. Leczenie zaczyna się od usunięcia złych nawyków. Dodatkowo podaje się tabletki przeciwcukrzycowe, a w sytuacji, gdy poziom cukru jest wysoki - insulinę w zastrzykach. Stan cukru musi być nadzorowany przez pacjenta, zaś leczenie z czasem podlega modyfikacji.

Czy grozi ci cukrzyca?

Prosty test, pozwalający ocenić skalę zagrożenia znajdziesz na gis.gov.pl. 1

Bardziej narażeni na zachorowanie są mężczyźni, niż kobiety. Jeśli jednak cukrzycę mają rodzice lub rodzeństwo, to znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka. Ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego rośnie - od czterdziestki - z wiekiem. Czynniki ryzyka to także: nadciśnienie tętnicze, otyłość (pilnuj wskaźnika BMI), brak aktywności fizycznej.

Stan przedcukrzycowy można jednak cofnąć . Pierwszy krok to zmniejszenie wagi o 5-7 procent - może ono spowolnić lub całkowicie cofnąć stan przedcukrzycowy. Należy być aktywnym fizycznie przez 2,5 godziny tygodniowo - na początek dobre będą codzienne 30- minutowe spacery. Do diety trzeba wprowadzić więcej warzyw i owoców.

Nieleczona cukrzyca może spowodować upośledzenie wzroku, niewydolność nerek, chorobę wieńcową, niedokrwienie nóg, udar mózgu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska