Ćwicz z Olgą Chaińską. Zadbaj o estetykę ciała - rozpraw się z cellulitem

Izabela Mortas
Olga Chaińska, dietetyczka i trenerka podpowiada, jak zadbać o wygląd ciała
Olga Chaińska, dietetyczka i trenerka podpowiada, jak zadbać o wygląd ciała Dawid Łukasik
Olga Chaińska, nasz ekspert - dietetyk i trener personalny, właścicielka klubu Expert Fitness w Kielcach, podpowiada, jak zadbać o ładny wygląd skóry.

Proces przemiany sylwetki wiąże się nie tylko z samym odchudzaniem, lecz także z estetyką ciała, o którą powinniśmy dbać, by cieszyć się zdrowym i ładnym wyglądem. - Ważne jest prawidłowe dobranie sposobu dbania o ciało do problemu, który nas dotyczy - mówi Olga Chaińska. I tak, wiele osób ma problemy z cellulitem. Są to widoczne podskórne grudki - powiększone komórki tłuszczowe, między którymi gromadzi się woda oraz produkty przemiany materii. Kiedy się rozrastają, uciskają naczynia krwionośne i limfatyczne blisko nich, przez co zaburzają prawidłowe krążenie i spowalniają przemiany metaboliczne w ich obrębie.

Wyróżniamy różne typy cellulitu - wodny, który pojawia się najwcześniej - w jego likwidacji pomoże gimnastyka. Cellulit tłuszczowy charakteryzuje się tym, że skóra pokryta jest zagłębieniami, wyczuwalnymi grudkami. Sposoby na cellulit tłuszczowy to ruch i intensywnie działające kosmetyki.

Kolejny etap - skóra materacowa. Charakteryzuje się licznymi guzkami i zagłębieniami, które są bardzo dobrze widoczne. Skóra może mieć w tych miejscach obniżoną temperaturę. - To znaki, że zmiany są nieodwracalne, można je tylko zahamować. Gdy do nich doprowadzimy, nie pomoże nam już nawet lekarz medycyny estetycznej - zaznacza Olga Chaińska.

Jak określić stopień cellulitu?

Pierwszy stopień cellulitu nie jest bardzo widoczny. Żeby go określić, ściskamy dwoma palcami płat skóry na brzuchu lub na górnej części ud. Jeśli skóra robi się lekko grudkowa, jest to pierwszy stopień. Drugi stopień cellulitu określamy takim samym badaniem, jednak skóra po ściśnięciu przypomina pomarańczową skórkę, a przy dotyku tego miejsca możemy odczuwać lekki ból. Trzeci stopień cellulitu jest widoczny bez ściskania, a grudki są zdecydowanie większe. Na całej powierzchni skóra w głębszych warstwach jest nierównomiernie pofałdowana. Czwarty stopień cellulitu - skóra trzęsie się z nadmiaru pofałdowań.

Ćwiczenia pomogą pozbyć się cellulitu

Jakie ćwiczenia wykonywać, by zlikwidować cellulit? Należy skoncentrować się na dolnych partiach ciała, brzuchu, pośladkach, czyli tych miejscach, gdzie najczęściej powstaje cellulit. Treningi powinny być wykonywane co drugi dzień, a czas ich trwania powinien wynosić minimum 45 minut. Najskuteczniejsze są ćwiczenia, które polegają na dużej częstotliwości powtórzeń na daną partię i o sporej dynamice ruchu. Dobrą formą treningu będzie też spinning i ogólnie jazda na rowerze, a także trening na platformie wibracyjnej. Trening na takiej platformie polega na utrzymaniu się w danej pozycji tak, by drgania przenosiły się na najmocniej pracującą w danym ćwiczeniu partię. Skutkuje to przyspieszeniem metabolizmu w tkankach, podniesieniem temperatury, wzmocnieniem krążenia, a w efekcie poprawą wyglądu skóry.

Ale nie tylko cellulit zagraża estetyce ciała. Powszechnym problemem jest też nadmierna potliwość, która szczególnie daje o sobie znaki w trakcie treningu. W takiej sytuacji należy, po pierwsze, wykluczyć choroby, zwłaszcza jeżeli zauważyliśmy, że ta potliwość nie towarzyszyła nam zawsze, ale pojawiła się nagle. Przyczyną nadmiernej potliwości mogą być choroby autoimmunologiczne, hormonalne, nowotworowe lub neurologiczne. Jeżeli nasz pot przybiera intensywniejszy, nieprzyjemny zapach, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Zabiegi zwalczające cellulit

W zwalczaniu cellulitu pomogą także specjalne zabiegi.

Endermologia - zabieg ten intensywnie oddziałuje na skórną i podskórną tkankę łączną, która składa się głównie z komórek zwanych fibroblastami. Podczas zabiegu skóra jest „rozciągana” między rolkami, co stymuluje fibroblasty do produkcji włókien kolagenowych i skutkuje znacznym poprawieniem wyglądu skóry.

Mezoterapia - podczas zabiegu wstrzykuje się substancję redukującą tłuszcz oraz cellulit. Wykonuje się 4 zabiegi powtarzane co tydzień oraz następnie 2 zabiegi wykonywane co 4 tygodnie. Zabieg poprawia krążenie oraz sam proces spalania „nadprogramowego” tłuszczu. Redukcja cellulitu jest szybko widoczna.

Karboksyterapia - polega na silnym wspieraniu procesu spalania zbędnego tłuszczu i wspierania metabolizmu przez zastosowanie dwutlenku węgla. Zabiegi wykonuje się do 8 tygodni i powtarza dwa razy w tygodniu.

Cellulipoliza - to zabieg wykonywany za pomocą wprowadzania w tkankę tłuszczową prądu o niskiej częstotliwości, która oprócz cellulitu i tkanki tłuszczowej bardzo skutecznie usuwa toksyny zanieczyszczające nasz organizm.

Nadmiar skóry to też problem

Poza cellulitem problemem bywa też nadmiar skóry. Jak mu zapobiegać? - Należy kontrolować tempo odchudzania i nie doprowadzać do zbyt szybkiej utraty wagi. Najlepsze tempo to 0,5-1 kilogram tkanki tłuszczowej na tydzień. Zadbajmy też o budowę mięśni, nawadniajmy się - odpowiednia ilość wody w ciągu dnia zapewni właściwe procesy metaboliczne zachodzące w skórze. Zadbajmy też o dietę - upewnijmy się, że w dziennym menu znajduje się dużo warzyw i owoców, które zawierają niezbędne witaminy służące poprawie wyglądu skóry. Zalecam też rezygnację z palenia papierosów - naukowcy z Włoch wykazali, że u palaczy biologiczny wiek skóry jest o 9 lat większy niż ich wiek chronologiczny - zaznacza Olga.

Nadpotliwość? zacznij od diety

Walkę z potliwością należy zacząć od zmian w diecie. Duża ilość tłuszczu zwierzęcego, czerwonego mięsa, ostrych przypraw będą nasilały problem. Należy więc zastąpić je tłuszczami roślinnymi (przede wszystkim ogólnie ograniczyć spożywanie tłuszczów) ostre przyprawy zamienić na świeże zioła, natomiast całkowicie wykluczyć gotowe, przetworzone produkty typu „instant”.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - oddając krew ratujesz życie

(Źródło: Newsroom 360)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ćwicz z Olgą Chaińską. Zadbaj o estetykę ciała - rozpraw się z cellulitem - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska