Ćwierćfinał: Brazylia - Kolumbia 2-1

David Luiz po zdobyciu bramki na 2-0.
Dwie bramki stoperów Canarinhos wystarczyły do pokonania rewelacji mundialu. Kolumbijczycy zbyt późno pokazali to, za co pokochał ich piłkarski świat.

To miało być starcie Neymara i Jamesa Rodrigueza, ale piłkarze obu drużyn na nich zwracali głównie uwagę i nie pozostawiali im odrobiny wolnego powietrza. Rodriguez zdobył co prawda swoją szóstą bramkę na mundialu i trafił w piątym meczu z rzędu, ale to nie wystarczyło. Bohaterami Brazylii zostali stoperzy. Już w 7. minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego piłkę do siatki Thiago Silva. Podwyższył z rzutu wolnego David Luiz.

W pierwszej części Brazylijczycy przeważali, ale w 11. minucie mogło być 1-1. Uderzał Juan Cuadrado, piłka otarła się jeszcze o Silvę, ale Julio Cesar zdołał sparować ją na rzut rożny. Później Koumbijczycy wyszli z kontrą czterech na dwóch, ale pogubił się Cuadrado. Gospodarze mundialu okazji szukali w strzałach z dystansu. Tak Davida Ospinę starał się pokonać Hulk, ale trafiał prosto w bramkarza lub pudłował.

Po przerwie Jose Pekerman postawił na atak. Na boisku zameldował się Adrian Ramos, następca Roberta Lewandowskiego w Borussii Dortmund, a potem Carlos Bacca. Kolumbijczycy śmielej zaatakowali, ale bardzo pewnie grał duet Luiz - Silva. Ten drugi zobaczył jednak drugą żółtą kartkę na mundialu i nie zagra w półfinale z Niemcami. Zabraknąć może także Neymara, który po ostrym wejściu rywala nabawił się urazu kręgosłupa i na noszach opuścił boisko.

Wydawało się, że Brazylia kontrolowała przebieg gry, kiedy Rodriguez posłał zagrał w pole karne, a Julio Cesar sfaulował Baccę. Karnego na kontaktową bramkę pewnym strzałem zamienił Rodriguez. Kolumbijczycy zaczęli nacierać, Brazylijczycy tylko wybijali piłkę, ale do dogrywki nie doszło.

Brazylia - Kolumbia 2-1 (1-0)
1-0 Silva - 7., 2-0 Luiz - 69., 2-1 Rodriguez - 80. (karny).
Brazylia: Julio Cesar - Maicon, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo - Fernandinho, Paulinho (86. Hernanes), Oscar, Hulk (83. Ramires) - Fred, Neymar (88. Henrique).
Kolumbia: Ospina - Zapata, Yepes, Sanchez, Zuniga, Armero - Guarin, Cuadrado (80. Quintero), Rodriguez, Gutierrez (70. Bacca) - Ibarbo (46. Ramos).
Sędziował Carlos Velasco Carballo (Hiszpania). Żółte kartki: Silva, Cesar - Rodriguez, Yepes. Widzów 60.000.