Cytaty Tolkiena, które zapadają w pamięć. Nie tylko z „Władcy Pierścieni” i „Hobbita”. 3 stycznia obchodzimy rocznicę urodzin Tolkiena

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
25 marca obchodzimy Dzień Czytania Tolkiena. Wybraliśmy z tej okazji 10 cytatów z książek brytyjskiego pisarza.
25 marca obchodzimy Dzień Czytania Tolkiena. Wybraliśmy z tej okazji 10 cytatów z książek brytyjskiego pisarza. public domain/ wikimedia commons
3 stycznia 1892 roku urodził się Bloemfontein urodził się J. R.R. Tolkien. Chociaż od czasu stworzenia przez Tolkiena Śródziemia minęło prawie sto lat, to jego utwory wciąż są chętnie czytane i mają rzeszę miłośników. Trudno się temu dziwić. Świat przedstawiony w „Hobbicie” i „Władcy Pierścieni” jest dopracowany w każdym szczególe, a sama historia – niezwykle uniwersalna. Z okazji 132. rocznicy urodzin brytyjskiego pisarza przedstawiamy 10 cytatów z jego książek.

Spis treści

J. R.R. Tolkien. Życiorys i dziedzictwo pisarza

Brytyjski pisarz był także profesorem filologii klasycznej oraz literatury staroangielskiej na Uniwersytecie w Oxfordzie. Jako małe dziecko wykazywał duże zdolności językowe i zainteresowanie różnymi mitologiami. Już jako osoba dorosła znał ponad 30 języków. Nie ma więc w tym nic dziwnego, że gdy powołał do życia uniwersum Śródziemia, postanowił stworzyć także swój własny język – elficki (oparty na zasadach języka fińskiego).

Uczą się dziś go prawdziwi fani „Władcy Pierścieni”. Mogą oni nawet… przeczytać Biblię w mowie elfów, ponieważ została ona przetłumaczona na ten język. W tolkienowskim świecie jest dużo odniesień do motywów chrześcijańskich. Matka pisarza postanowiła bowiem wychować swoje dzieci – wbrew woli rodziny – w duchu katolicyzmu.

Po trudnych doświadczeniach udziału Tolkiena w I wojnie światowej, pisarz rozpoczął pracę na Uniwersytecie. W 1926 roku Tolkien poznał C. S. Lewisa – twórcę „Opowieści z Narnii” – z którym przyjaźnił się aż do śmierci. Autor „Władcy Pierścieni” jest dziś uważany za popularyzatora i ojca powieści fantasy.

Cytaty Tolkiena. Nie tylko z „Hobbita” i „Władcy Pierścieni”

Większość z nas zna jedynie książkowe lub filmowe wersje „Hobbita” i „Władcy Pierścieni”. Jednak twórczość Tolkiena to także opowieści dla dzieci, poezja czy wydany pośmiertnie „Silmarillion”. Wybraliśmy najpiękniejsze cytaty z utworów tego pisarza:

 1. „Tak to już bywa, że kiedy człowiek ucieka przed swoim strachem, może się przekonać, że zdąża jedynie skrótem na jego spotkanie”. („Silmarillion”)
 2. „Fantazja to naturalny aspekt ludzkich działań. Na pewno nie niszczy rozumu, ani go nawet nie obraża; nie stępia też apetytu na prawdę naukową i nie zaciera jej postrzegania. Wręcz przeciwnie. Im bystrzejszy i trzeźwiejszy umysł, tym wspanialsze będzie snuł fantazje”. („Opowieści z Niebezpiecznego Królewstwa”)
 3. „Słyszałem nieraz pieśni o bitwach i wyobrażałem sobie, słuchając ich, że klęska może być pełna chwały. Ale teraz widzę, że to rzecz straszna, by nie rzec: rozpaczliwa”. („Hobbit, czyli tam i z powrotem”)
 4. „- Wolałbym, żeby się to nie zdarzyło akurat za mojego życia - powiedział Frodo.
  - Ja także - odparł Gandalf. - Podobnie, jak wszyscy, którym wypadło żyć w takich czasach. Ale nie mamy na to wpływu. Od nas zależy jedynie użytek, jaki zechcemy zrobić z darowanych nam lat”. („Drużyna Pierścienia”)
 5. „Przyjaźń polega czasem na powstrzymaniu druha w szaleństwie”. („Silmarillion”)
 6. „W każdej chwili liczy się to, kim jesteśmy i co robimy, a nie to, kim planujemy być i co planujemy robić”. („Listy")
 7. „Świat rzeczywiście pełen jest zasadzek i wiele na nim ciemnych plam; ale nie brak też jasnych, a chociaż we wszystkich krajach miłość łączy się dzisiaj ze smutkiem, kto wie, czy się przez to nie pogłębia jeszcze” („Drużyna Pierścienia”)
 8. „Możesz nam zaufać; że cię nie opuścimy w dobrej czy złej doli, choćby do najgorszego końca. Możesz nam też ufać, że strzec będziemy twojej tajemnicy lepiej, niż ty sam ją strzegłeś. Ale nie licz na to, żebyśmy ci pozwolili samotnie stawiać czoło niebezpieczeństwu i odejść od nas bez słowa. Jesteśmy twoimi przyjaciółmi”. („Władca Pierścieni”)
 9. „Nikt prawie nie wie, dokąd go zaprowadzi droga, póki nie stanie u celu” („Dwie Wieże”)
 10. „Boleść jest kamieniem szlifierskim dla silnego ducha”. („Dzieci Hurina”).
od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska