Reagują na pot, ich ulubionymi porami dnia są ranek i czas po szesnastej. Kleszczom żyje się u nas coraz lepiej. Efekt? Na liście chorób zawodowych rolników wybija się borelioza.

Nikt tak jak rolnik, nie jest narażony szkody, które może wyrządzić niewielki, ale podstępny wróg - kleszcz. Liczba chorych na boreliozę drastycznie podskoczyła.

Jak podał KRUS, w ubiegłym roku wypłacono 282 jednorazowe odszkodowania z tytułu tej choroby. Dla przykładu: rok wcześniej 232, a w 2014 - 179. Jeśli natomiast chodzi o kleszczowe zapalenie opon mózgowych, w ubiegłym roku KRUS przyznał czternaście odszkodowań. Czyli łącznie tyle, ile w 2015 i 2016 roku.

Nie mają oczu, ich ugryzienie nie boli. A jednak - kleszcze stanowią nawet śmiertelne niebezpieczeństwo. Tutaj znajdziesz mniej znane fakty o kleszczach.

W Polsce około 30 procent kleszczy jest nosicielami krętka borelii, która wywołuje boreliozę - poważną chorobę. Poza rumieniem wędrującym na skórze, w jej przypadku jako pierwsze objawy mogą wystąpić m.in. gorączka i stany podgorączkowe, zaburzenia czucia, zmęczenie, bóle głowy czy mięśni. Nieleczona borelioza może doprowadzić do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu! Wśród problemów neurologicznych, które wywołuje są m.in. zapalenia nerwów czy mózgu.

Uczulamy - im łagodniejsza aura, tym większa populacja kleszczy.

- Kleszcze są bardzo odporne i dobrze przystosowane do środowiska. W celu przetrwania niekorzystnych warunków temperaturowych zapadają w diapauzę (stan spoczynku). Żeby wyginęły wszystkie osobniki, temperatura przez około 60 dni musiałaby utrzymywać się poniżej minus 10 st. Celsjusza - podkreśla inż. Ewa Sady z Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Jak ustrzec się przed kleszczem?

  • Noś odzież ochraniającą całe ciało - najlepiej w jasnych, lecz nie jaskrawych kolorach (nie zapominaj o nakryciu głowy i ochronie karku).
  • Po powrocie z lasu bądź innych terenów zielonych, obejrzyj dokładnie ciało. Zwróć baczną uwagę na podudzia, miejsca pod kolanami, w pachwinach, pod pachami i na karku.

Kleszcza należy usuwać w całości. Zakazane smarowanie masłem, olejem - w ten sposób zamyka się otwory oddechowe pasożyta, który zwymiotuje zawartość przewodu pokarmowego, a tym samym - może spowodować zakażenie.

Tutaj szczegóły: Kleszcze - jak usunąć, jak się chronić?

Dodajmy, że w 2018 roku odszkodowanie z tytułu choroby zawodowej rolników wypłacono 337 razy:

  • choroby zakaźne - 299 przypadków
  • choroby układu oddechowego - 24 przypadki
  • choroby skóry - pięć przypadków
  • pozostałe choroby - dziewięć przypadków

Odszkodowania z KRUS otrzymało osiemnastu astmatyków. Rolnicy byli także podatni na zewnątrzpochodne zapalenie pęcherzyków płucnych (12 odszkodowań) i przewlekłe choroby układu ruchu (sześć). W zeszłym roku nikt nie otrzymał odszkodowania za problemy ze wzrokiem czy przewlekle obturacyjne zapalenie oskrzeli.

Źródła informacji: Sanepid, KRUS, SGGW w Warszawie

Kleszcze już ruszyły na żer. "Aktywność tych pasożytów może zaczynać się wcześniej przez łagodne zimy":

Źródło: TVN24, dostawca: x-news