Czarne bociany wracają na Opolszczyznę. W tym roku ich gniazda są monitorowane

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Pierwszy w tym roku bocian w gnieździe na terenie Nadleśnictwa Prudnik
Pierwszy w tym roku bocian w gnieździe na terenie Nadleśnictwa Prudnik BocianiMy.pl
W połowie marca ekipy wspinaczkowe założyły fotopułapki w pobliżu pustych jeszcze gniazd czarnych bocianów, także na terenie opolskich nadleśnictw. Pierwsze boćki już są w Polsce.

Pierwszy bocian czarny pojawił się 18 marca w gnieździe w nadleśnictwie Namysłów.

27 marca wrócił bociek do gniazda na terenie nadleśnictwa Opole, a 2 kwietnia zaobserwowano ruch w gnieździe w nadleśnictwie Prudnik.

W tym roku opolscy leśnicy współpracują z naukowcami ze Szkoły Wyższej Gospodarstwa Wiejskiego w badaniach nad tym rzadkim gatunkiem ptaków.

- Razem z pracownikami Leśnego Zakładu Doświadczalnego SGGW monitorujemy wytypowane gniazda czarnego bociana – mówi Rafał Kasza z Nadleśnictwa Prudnik. – Wcześniej nasi leśniczowie obserwowali te gniazda w terenie i sporządzali notatki z obserwacji. Od tego roku są one objęte monitoringiem wizyjnym.

Jeszcze przed przylotem ptaków alpinista założył w pobliżu wytypowanych gniazd aparaty fotograficzne z czujnikiem ruchu. Codziennie dwa zdjęcia z lasu drogą radiową trafiają do centrali programu, dzięki czemu naukowcy wiedzą, co dzieje się w gnieździe. W jednym z nich na przykład osiedlił się nieproszony gość: kaczka krzyżówka.

- Obserwacją objęliśmy trzy z czterech gniazd czarnego bociana na terenie Nadleśnictwa Prudnik – mówi Rafał Kasza. – Dotychczas jeden, samotny jeszcze ptak pojawił się w jednym z nich. W ubiegłym roku tylko jedna para czarnych bocianów wyprowadziła u nas dwa młode z jednego gniazda. Pozostałe trzy gniazda pozostały puste, choć dorosłe ptaki pojawiały się w ich okolicy. Poprzedni rok był pod tym względem bardzo nietypowy.

W sumie na terenie całej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach założono monitoring przy 20 gniazdach. SGGW i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych dostały na to dofinansowania z funduszy unijnych. Projekt pod nazwą „BocianiMy w Lasach” jest zresztą kontynuowany od kilku lat. Z jego szczegółami można się zapoznać na stronie internetowej bocianimy.pl. Trasy przelotu wybranych ptaków są dostępne na stronie [a]http://mapa.bocianimy.pl/;mapa.bocianimy.pl/a].

Czarne bociany są objęte ścisłą ochroną. Wokół ich gniazd wyznacza się strefy ochronne, gdzie ogranicza się prowadzenie prac leśnych i dostęp ludzi.

Dokładne lokalizacje gniazd nie są ujawniane. W odróżnieniu od bocianów białych ten gatunek stale zachowuje dystans wobec człowieka i na gniazdowanie wybiera ustronne lasy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska