Wielkanoc równa się żurek, koniecznie z białą kiełbasą oraz ugotowanym jajeczkiem. Najsmaczniejszy żur to babciny, robiony na własnym zakwasie.

Aby wykonać zakwas w domu, potrzeba odpowiedniej mąki, chleba razowego oraz kamionkowego naczynia (ostatecznie może być słój).

Właśnie teraz jest najlepszy moment na postawienie zakwasu, to też wystarczająco dużo czasu, aby zrobić próbę generalną - czy aby na pewno mamy dobrą rękę do tradycyjnego zakwasu. Doświadczone gospodynie twierdzą bowiem, że zakwas potrzebuje... dobrego powietrza i klimatu.

Inaczej - nawet z najlepszej mąki żurkowej nie wyjdzie nic dobrego. Oto rodzinna receptura pani Agnieszki z Krzanowic. Powodzenia!

Czekamy na Wasze rodzinne receptury!

> Przysyłajcie przepisy (składniki oraz sposób przygotowania) na ebilicka@nto.pl lub adres: nto, ul. Powstańców Śl. 9, 45-086 Opole z dopiskiem "Opolskie smaki".

Składniki:

> Woda
> 30 deko mąki żytniej razowej, najlepiej z targowiska, bo ma większe "krupy". Ta sklepowa żurkowa jest natomiast bardziej pudrowa.
> Kromka chleba razowego ze skórką, a najlepiej - piętka. Na tę okazję kup chleb w dobrej tradycyjnej piekarni.
> 2-3 ząbki czosnku.
> 2 liście laurowe, 2-3 ziarna ziela angielskiego.

Sposób przygotowania:

> Zagotuj litr wody.
> Do garnka kamiennego wsyp mąkę żytnią, wymieszaj z taką ilością gorącej wody, by powstała papka, mieszaj tak długo, aż nie będzie grudek.
> Gdy papka ostygnie, wlej pozostałą letnią wodę.
> Włóż kromkę chleba razowego, czosnek, liść laurowy, ziele.
> Przykryj gazą lub ściereczką i zostaw w ciepłym miejscu na 3 dni.
> Przelany zakwas do butelek można przechowywać dwa tygodnie w chłodnym miejscu.